صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد

تبعیت از قانون الهی، رکن اساسی شکل‌گیری تمدن اسلامی

همایش بین المللی «نقش عقلانیت و همگرایی مسلمانان در شکل گیری تمدن نوین اسلامی»، در نوبت بعداز ظهر با سخنرانی آیت الله اراکی، عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه یافت.

آیت الله اراکی در سخنان خود، قرآن کریم را بنیان گذار تمدنی الهی مبتنی بر اصول مسلم عقلی دانست و خاطرنشان ساخت: از این اصول مسلم عقلی، ساختار تمدنی بسیار مستحکمی نتیجه گرفته می شود که تمدن اسلامی نیز بر مبنای این ساختار تمدنی شکل گرفته است.

وی، در ادامه، به تببین ارکان شکل گیری تمدن نوین اسلامی پرداخت و اظهار داشت: رکن نخست شکل گیری هر تمدن، قانون است. شرط دوم شکل گیری تمدن نیز وجود جامعه است. جامعه ای باید باشد تا قانون بر آن حاکم شود، یعنی روابط بین افراد و نهادهای جامعه رابطه ای منظم و بر اساس قانون باشد. جامعه قانونمند، بستر شکل گیری تمدن است.

عضو مجلس خبرگان رهبری، الزام آور بودن قوانین را رکن سوم هر تمدن برشمرد و تصریح کرد: الزام آور بودن قانون یعنی مبنای الزامی بودن آن برای عموم مردم پذیرفتنی باشد. آنچه موجب می شود قانون الزام آور باشد، مبنای الزام آن است. این چالش در تمام قوانین غیرالهی وجود دارد که هیچ مبنایی برای الزامی بودن آن وجود ندارد، یعنی مصلحت و منفعت مبتنی بر عقلانیت غربی که موجب تصویب قانون شده است، می تواند براساس یک مصلحت و منفعت دیگر نفی شود، ولی این اشکال در قوانین الهی، که از جانب خداوند الزامی شده و هیچ نفع شخصی برای قانون گذار نداشته است و هیچ خطا و اشتباهی در آن وجود ندارد، متصور نیست.

وی تمدن اسلامی را دارای مبنای اخلاقی دانست و یادآور شد: هر تمدنی مبتنی بر قانون است و هر قانونی مبتنی بر الزام است و هر الزامی باید مبتنی بر عقل باشد. تنها الزامی که می تواند مبنای عقلی داشته باشد، الزام قانونی نشئت گرفته از ایمان به خداست.

آیت الله اراکی رکن چهارم شکل گیری تمدن اسلامی را تبعیت جامعه از قانون و امامان الهی برشمرد و اظهار داشت: تمدن ساز بودن قانون الهی تنها در جامعه مؤمن به نفوذ قانون الهی شکل می گیرد و این جامعه ایمانی نیز تنها با التزام به رهبری الهی توسط امام جامعه، که در زمان رسالت انبیای الهی، پیامبران و پس از آنها اوصیای الهی هستند، تصورشدنی است.

عضو مجلس خبرگان رهبری، با اشاره به شکل گیری تمدن اسلامی با التزام به این چهار رکن اساسی، اذعان داشت: تمدن اسلامی در جامعه ای که قانون الهی با منشأ وحیانی در آن حاکم و مرجع تبیین آن پیامبر گرامی اسلام(صلی‌الله علیه و آله) و اهل‌بیت(علیهم‌السلام) هستند، شکل می گیرد و همگرایی و وحدت نیز در بستر این تمدن مبتنی بر قانون الهی پدید می آید. در این جامعه تمدنی، همه مردم هویت مشترک دارند و در مسیر مشترک گام برمی دارند.

شایان ذکر است در پایان این همایش، از کتاب چکیده مقالات و مجموعه هشت جلدی مقالات برگزیده همایش رونمایی شد.


١٧:٣٨ - چهارشنبه ٢١ مهر ١٤٠٠    /    شماره : ١١٩٢٣٥    /    تعداد نمایش : ١١٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج


کل بازدید ها: 1467678 بازدید امروز: 288