صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری ششمین پیش نشست همایش ملی نقش بانوان در تدوین تمدن نوین اسلامی

ششمین پیش نشست همایش ملی نقش بانوان در تدوین تمدن نوین اسلامی برگزار شد.

ششمین پیش نشست اولین همایش ملی "نقش بانوان در تدوین تمدن نوین اسلامی با رویکرد الگوی سوم" به همت دانشگاه فرهنگیان استان گلستان و با مشارکت جامعه المصطفی العالمیه نمایندگی گلستان برگزار شد.
در این نشست تخصصی که یکشنبه 23 آبان ماه برگزار گردید ، حجت الاسلام و المسلمین دکتر مسلمی معاون پژوهش المصطفی نمایندگی گلستان با طرح موضوع تعلیم و تربیت تمدن ساز ، به شرح و تبیین ساحت های تربیت عقلانی قرآنی و مولفه های اثرگذار برآن پرداختند.
ایشان با بیان این نکته که تربیت تمدن ساز باید مبتنی بر مرجعیت قرآنی و با نگاه جامع و کلان نگر باشد و نه تک ساحتی ؛ بسندگی به ساحت عبادی را کافی ندانسته و ساحت عقلانی ،عاطفی ، اجتماعی سیاسی ، اقتصادی ، زیست محیطی ، جسمانی ، فرهنگی هنری و ... را از ساحت های مهم تربیت عقلانی قرآنی و تمدن ساز برشمردند.
ایشان در ادامه با اشاره به ظرائف امر تربیت برای این امر لایه های مختلفی را برشمردند که شناخت هر یک از این مراحل در فهم و سازوکار عملی تربیت عقلانی قرآنی دارای اثرات مهم و بنیادین است.
حجت الاسلام مسلمی شناخت مبانی تربیت تمدن ساز ، اهداف و چشم انداز ، اصول حاکم ، روش ها و کنش ها ، سیاست ها ، خط مشی و راه کارها را که دارای شبکه بهم پیوسته و منسجم می باشد را هفت لایه اصلی تربیت عقلانی قرآنی و تمدن ساز برشمرده و برحسن فهم تئوریک و سازوکار عملی آن تاکید کردند.
معاون پژوهش المصطفی در ادامه و در بیان ثمرات تربیت عقلانی تمدن ساز ، بلوغ عقلانی و تکون شخصیت عقلانی متربی و توسعه دانش و بینش متربیان را از ثمرات تربیت عقلانی دانسته و با اشاره به حدیث شریف لَیسَ الْعِبَادَةُ کَثْرَةَ الصَّلَاةِ وَ الصَّوْمِ إِنَّمَا الْعِبَادَةُ التَّفَکُّرُ فِی أَمْرِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ ، عادت به تفکر و توان تصمیم گیری صحیح و بموقع و نیز استقلال فکری و عاقبت اندیشی را از ثمرات این مدل تربیتی عنوان کردند.
ایشان با اشاره به کریمه لَوْ كُنَّا نَسْمَعُ أَوْ نَعْقِلُ مَا كُنَّا فِي أَصْحَابِ السَّعِيرِ ایجاد زمینه های شکوفایی تفکر و اندیشیدن در متربیان را از مولفه های اصلی تربیت عقلانی قرآنی و تمدن ساز دانستند.
حجت الاسلام مسلمی با استشهاد به کریمه إِنَّ رَبَّكَ هُوَ الْخَلَّاقُ الْعَلِيمُ ، تقدیم شکوفا سازی خلاقیت بر آموزش و زمان شناسی و تفکر سیستمی و نیز عبرت آموزی و اولویت دهی را از شاخصه های تربیت قرآنی دانسته و بر مرجعیت قرآن کریم در شناخت مبانی تربیتی تاکید کردند.
شایان ذکر است همایش ملی نقش بانوان در تدوین تمدن نوین اسلامی با رویکرد الگوی سوم 17 آذرماه سال جاری در گرگان برگزار خواهد شد .


١٢:٤٥ - يکشنبه ٢٣ آبان ١٤٠٠    /    شماره : ١٢٢٨٤١    /    تعداد نمایش : ٣٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج


کل بازدید ها: 1467560 بازدید امروز: 170