صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

آیت‌‌الله نورمفیدی تأکید نمود

آیت‌‌الله نورمفیدی تأکید نمود

آیت‌‌الله نورمفیدی تأکید نمود

توجه به قرآن؛ برطرف‌کننده گرفتاری‌های بشر

 

 

گروه خبر: ٱیت‌الله نورمفیدی، نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان، در اختتامیه بیست‌وهفتمین دوره جشنواره بین‌المللی قرآنی و حدیثی جامعةالمصطفی، وظایف مسلمانان را زمینه، قرائت، ترتیل و تلاوت قرآن و تدبر در مفاهیم و معانی آن برشمرد. 
امام جمعه گرگان، ضمن خوشامدگویی به حاضران، با اشاره به اهتمام جامعةالمصطفی به نشر معارف ناب اسلامی و تقدیر و تشکر از این نهاد بین‌المللی، دنیا را تشنه دریافت معارف الهی دانست و اظهار  داشت: قرآن، متن زندگی بشر و قانون محکم زندگانی بشریت است. حدیث هم در ارتباط با قرآن قرار دارد و تبیین کننده و مفسر قرآن به شمار می‌رود.
وی با ابراز امیدواری در زمینه برکت روزافزون فعالیت‌های قرآنی و حدیثی جامعةالمصطفی، ادامه داد: قرآن باید مورد توجه و عنایت مسلمانان و همه بشریت قرار گیرد.
آیت‌الله نورمفیدی افزود: باید بررسی کنیم که باید چه رابطه‌ای با قرآن داشته باشیم. آیات شریفه قرآن، رابطه ما را با قرآن براساس قرائت، ترتیل و تلاوت برمی شمارد.
وی قرائت را نخستین گام بشر برای ورود به بهشت بشریت برشمرد و اظهار داشت: قرائت نمی‌شود بدون توجه به معنا باشد. پس توجه به معانی ناب قرآنی نیز مرحله ای از ارتباط با قرآن به شمار می رود.
نماینده ولی فقیه در استان گلستان قرائت هر چیزی را دستیابی به معانی آن دانست و بیان کرد: قرائت قرآن، گامی برای حفظ قرآن است که مسلمانان به آن بسیار سفارش شده اند. براساس حدیث پیامبر(صلی‌الله علیه و آله)، دلی که حافظ قرآن باشد، گرفتار آتش جهنم نمی‌شود.
آیت‌الله نورمفیدی، ضمن تأکید بر اهتمام به حفظ قرآن، خاطرنشان ساخت: امروز تنها رابطه‌ای که بین خدا و بشریت برقرار است و هیچ خدشه‌ای در آن وارد نشده، قرآن است. قرائت قرآن موجب می شود که آخرین کتاب آسمانی در سینه بشر جای گیرد و زمینه برای تدبر و درک مفاهیم قرآنی فراهم شود.
وی، در ادامه، ترتیل قرآن را مورد توجه قرار داد و ابراز نمود: ترتیل، قرائت آرام و همراه با طمأنینه قرآن، همراه با تدبر در آیات است. 
آیت‌الله نورمفیدی تصریح کرد: تلاوت، مرحله بالاتری در مقایسه با قرائت و ترتیل است. تلاوت در مرحله نخست، شأن انبیا و رسول گرامی اسلام(صلی‌الله علیه و‌ آله) است. 
وی افزود: تلاوت به اشخاص و انبیا نسبت داده شده است و همان گونه که گفته شد، ترتیل، مقدمه آن است.
آیت‌الله نورمفیدی توجه به قرآن و تلاوت و تدبر آن را موجب ایجاد حالت خوف و رجا در بشر دانست و ابراز نمود: ما در زمینه قرائت، ترتیل و تلاوت آن وظیفه داریم و قرآن نیز وظایف ما را در این باره مورد توجه قرار داده است. رفع گرفتاری‌های بشر و دغدغه‌های انسان در دنیای کنونی، مستلزم توجه به قرآن و ترویج مبانی آن در سراسر عالم است.
امام جمعه گرگان بیان کرد: پیامبر(صلی‌الله علیه و آله) موظف بودند آیات قرآن را به صورت پیوسته به تناسب زمان، مکان و شرایط بر مردم عرضه نمایند. این امر، به احاطه کامل به قرآن و مبانی و معارف آن، زمان‌شناسی و تشخیص دقیق شرایط نیازمند است و رسول گرامی اسلام(صلی‌الله علیه و آله) دارای چنین ویژگی‌هایی بودند. ما نیز باید بکوشیم در حد توان خویش، به این خصایص دست یابیم.  

 

نماینده ولی فقیه در استان گلستان، در پایان، ضمن آرزوی توفیق برای رهروان راه پیامبر(صلی‌الله علیه و آله) در گسترش معارف قرآنی، بر وظیفه علمای دین در تداوم رسالت پیامبر(صلی‌الله علیه و آله) تأکید و تصریح کرد: وظیفه علما در این مسیر بسیار سنگین است و باید به آن توجه ویژه داشته باشند. 


١٠:٢٤ - شنبه ١٤ اسفند ١٤٠٠    /    شماره : ١٢٥٩٤٣    /    تعداد نمایش : ٢٠٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج


کل بازدید ها: 1518196 بازدید امروز: 37