صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری درس تفسیر قرآن کریم در نمایندگی گلستان

برگزاری درس تفسیر قرآن کریم در نمایندگی گلستان

 

برگزاری درس تفسیر قرآن کریم در نمایندگی گلستان

درس تفسیر قرآن کریم با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین حسینی ریاست محترم جامعه المصطفی نمایندگی گلستان برگزار گردید .

در این درس که سه شنبه 29 شهریور و با حضور طلاب ، اساتید . کارکنان نمایندگی گلستان برگزار گردید ، استاد محترم به تفسیر موضوعی "حسرت ها در قرآن کریم" پرداختند.

ایشان با اشاره به تعابیر بکار رفته در قرآن کریم نظیر"یا لیت" و " یا لیتنی" و تعابیر دیگری از این دست عنوان کردند : حسرت ها و "ای کاش" گفتن ها به دو دسته قابل جبران و غیر قابل جبران تقسیم می شود و آنچه از حسرت ها که در قیامت متجلی می شود غیر قابل جبران بوده و تا آدمی در این دنیا است می بایست برای آخرت توشه برگیرد که ان خیر الزاد التقوی .

حجت الاسلام و المسلمین حسینی در ادامه به تفسیر هفت افسوس غیر قابل جبران با استناد به آیات کریمه قرآن کریم پرداختند.

ایشان اظهار داشتند : از توشه اندک وفرستاده ناچیز است و آن هنگام که با اعمال خود مواجه می شود آه از نهادش برآمده و با حسرت می گوید ای کاش خاک بودم و امروز در محضر عدل الهی پاسخگو نمی بودم. (يَوْمَ يَنْظُرُ الْمَرْءُ مَا قَدَّمَتْ يَدَاهُ وَيَقُولُ الْكَافِرُ يَا لَيْتَنِي كُنْتُ تُرَابًا)

حجت الاسلام و المسلمین حسینی افزودند : در قیامت که در قرآن کریم (فجر ۲۴ ) بدان اشارت رفته ، حسرت در هنگام مشاهده لهیب شعله های جهنم است که با نداشتن کوله باری از اعمال صالحه خود را در معرض وقوع در آتش می بیند و می گوید : "یا لیتنی قدمت لحیاتی."

ایشان در تشریح کسب زاد و توشه برای نداشتن اندوه و حسرت در قیامت عنوان کردند : بر اساس آیه ی شریفه "تزودوا فان خیر الزاد التقوی"  آدمی می بایست در پی کسب توشه آخرت که همان تقوا و خشیت الهی است باشد  و اگر به کسب لذت های حیوانی و بی بنیان بپردازد ، در قیامت دچار حسرت خواهد بود و الا آنانی که در پی لذت های حقیقی و معنوی هستند هم در دنیا متلذذ اند و هم در آخرت با توشه ای از اعمال خیر خواهند بود .

ایشان افزودند :خواجه نصیرالدین طوسی آن هنگام که از پس مسئله ای دشوار بر می آمد ، بر اثر ابتهاجات ناشی از حل مسئله می گفت: "این الملوک و ابناء الملوک من هذه اللذه !" و این ناشی از همان کسب لذت و بهجت معنوی بوده که بسیار ارزشمند تر از لذت جویی های پست طبیعی است.

استاد سطوح عالی حوزه و دانشگاه در ادامه عنوان کردند : از دیگر حسرت های آدمی ، هنگام اعطای نامه اعمال است که بر اساس فرموده قرآن کریم ، افراد بد عاقبت آرزو می کنند ای کاش هرگز شاهد چنان صحنه ای نمی بودند و نامه ننگین اعمال خود را دریافت نمی کردند .(فاما من اوتی کتابه بشماله فیقول یل لیتنی لم اوت کتابیه و لم ادر ما حسابیه . 25 حاقه)

ایشان در ادامه هم نشینی با افراد ناباب و دوستی با آنان را از حسرت های دیگر گنهکاران در قیامت بر شمردند و افزودند : بر اساس آیه ی "یا لیتنی لم‌اتخذ فلانا خلیلا" (28 فرقان) ، انسان می بایست در انتخاب رفیق و قرین و هم نشین بسیار دقت نماید تا برای همیشه در صراط مستقیم بماند و دچار خسران و حسرت نگردد.

حجت الاسلام و المسلمین حسینی با بیان این نکته که زندگی،  بی بندگی خدای متعال چیزی جز شرمندگی نخواهد بود ، تصریح کردند : آیه ی شریفه "یوم تقلب وجوههم فی النار یقولون یا لیتنا اطعنا الله و اطعنا الرسول" (66 احزاب) ناظر به همین معناست، و این نکته را به مخاطب یادآوری می کند که در همه حال میبایست طوق بندگی خدای متعال و اطاعت از اولیای الهی را بر گردن داشته باشد تا محبوب درگاه الهی باشد .( عبدی اطعنی حتی اجعلک مثلی )

رئیس نمایندگی گلستان در پایان با اشاره به آیات شریفه "یا لیتنی اتخذت مع الرسول سبیلا" و آیه شریفه "یا لیتنی کنت معهم فافوز فوزا عظیما" ، از ضرورت انتخاب راه بر اساس مبنای وحیانی و لزوم همراهی با خوبان و اولیای الهی بعنوان دو عامل مهم برای نداشتن حسرت در قیامت یاد کردند و همگان را به رعایت تقوای الهی و التزام عملی به فرائض و سنن ماثور توصیه نمودند.

 

 

روابط عمومی و بین الملل جامعه المصطفی العالمیه نمایندگی گلستان

 

 


١٣:٢١ - پنج شنبه ٣١ شهريور ١٤٠١    /    شماره : ١٢٨٤١٥    /    تعداد نمایش : ٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج


کل بازدید ها: 1518228 بازدید امروز: 69