ارائه الگوی تعامل بین مذاهب در نظام اسلامی می بایست با روح صلابت و شهامت با عقلانیت و اعتدال باشد. ریاست محترم جامعه المصطفی(ص)
صفحه اصلی :: اخبار > برگزاری مراسم گرامی داشت ارتحال امام خمینی(ره) در المصطفی(ص) نمایندگی گرگان


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری مراسم گرامی داشت ارتحال امام خمینی(ره) در المصطفی(ص) نمایندگی گرگان

مراسم گرامی داشت ارتحال امام خمینی(ره) و نشست علمی «گام دوم انقلاب اسلامی، عقلانیت و تمدن نوین اسلامی» در المصطفی(ص) نمایندگی گرگان برگزارشد.

به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی(ص) نمایندگی گرگان، در ابتدای این مراسم حجت الاسلام سلیمانی معاون فرهنگی این نمایندگی ضمن عرض خیر مقدم و تسلیت ایام ارتحال امام خمینی(ره)، اظهار داشت: امام خمینی(ره) به مسلمین جهان عزت بخشیدند.

ایشان امام(ره) را فردی مومن، متعبد و انقلابی توصیف کرده و افزود:  امام(ره) مومن به خدا، مومن به هدف و مومن به راهی که او را به این هدف می رساند بودند.

معاون فرهنگی جامعه المصطفی(ص) نمایندگی گرگان، متعبد بودن امام خمینی(ره) در برابر پروردگار را امری برشمردند که تا پایان عمر و حتی در حالات بیماری در بیمارستان نیز ادامه داشت.

در ادامه این مراسم دکتر سید محمد صادقی به عنوان سخنران نشست علمی «گام دوم انقلاب اسلامی، عقلانیت و تمدن نوین اسلامی» به سخنرانی پرداخت و ضمن تبیین منظورخلف صالح امام(ره)، مقام معظم رهبری(حفظه الله) از گام دوم انقلاب اسلامی به تجزیه و تحلیل واژگانی موضوع نشست پرداخت و اظهار داشت: منظور از گام دوم چیست؟ عقلانیت چیست؟ تمدن نوین چیست؟

ایشان عقل ناب و دین ناب را مؤید هم دانستند و گفتند: این دو هیچ تعارضی با هم ندارند. عقل ناب در دین ما حجت خداست. عقل، حجت باطنی است. عقلانیت، اسلامگرایی خالص و کامل است. و آنانی که دین گریز هستند و دم از عقلانیت می زنند دارای عقلانیت شیطانی هستند که همه ارزش ها و اهداف راقی را وارونه نشان می دهند. چنین عقل، در حقیقت جهل و فریبی بیش نیست و با عقل ناب تناقض کامل دارد و خسران مطرح شده در سوره عصر، ناظر بر عقلانیت شیطانی است که برون رفت از این خسران بسته به روی آوردن به عقلانیت ناب است.
ایشان عشق را هم مؤید عقلانیت دانست و گفت:  جایی این دو با هم در تضادند که یکی یا هر دو ناب نیستند.

وی با بیان این نکته که انقلاب اسلامی هم در گام اول و هم در گام دوم منادی عقلانیت هست متذکر شد که در گام دوم باید عقلانی تر باشیم و شرق و غرب از این عقلانیت خبری ندارد و عقلانیت آنها خسارت محض است.

دکتر صادقی در توضیح این نکته که تمدن نوین چیست و چه فرقی با تمدن قدیم دارد، گفت: این موضوع سکه ای است که دو رو دارد. قرآن یکجا می گوید که کتاب مدرن است و یکجا هم می گوید که کتاب قدیم است. آنچه که مهم است حق بودن است. چه قدیم و چه جدید. هر چه حق است چه قدیم و چه مدرن، زنده باد و هر چه باطل است چه قدیم و چه مدرن، مرده باد.

شایان ذکر است که در این مراسم سه تن از دانش پژوهان کشورهای ساحل عاج، افغانستان و هندوستان نیز از تاثیر امام خمینی(ره) در کشور و منطقه خود سخن گفتند.


١٣:٣٢ - دوشنبه ١٣ خرداد ١٣٩٨    /    شماره : ١٠٠٢٢٣    /    تعداد نمایش : ٣١٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
شماره تماس : 01732436254