ارائه الگوی تعامل بین مذاهب در نظام اسلامی می بایست با روح صلابت و شهامت با عقلانیت و اعتدال باشد. ریاست محترم جامعه المصطفی(ص)
صفحه اصلی :: اخبار > برگزاری نشست علمی - فرهنگی " غدیر منادی وحدت "در المصطفی (ص) نمایندگی گلستان


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری نشست علمی - فرهنگی " غدیر منادی وحدت "در المصطفی (ص) نمایندگی گلستان

 نشست علمی - فرهنگی غدیر منادی وحدت با حضور جمعی از دانش پژوهان و اساتید در سالن قدس المصطفی (ص) نمایندگی گلستان توسط معاونت فرهنگی تربیتی با همکاری معاونت پژوهش بصورت مجازی و حضوری برگزار گردید.

     به گزارش روابط عمومی المصطفی (ص) نمایندگی گلستان، در ابتدای این نشست علمی حجت الاسلام والمسلمین سلیمانی ضمن خوش آمد گویی به محضر اساتید، دانش پژوهان و مدعوین، اظهار داشتند یکی از برکات نظام مقدس جمهوری اسلامی توسعه اندیشه بلند حضرت امام (ره) و وحدت و تقریب بین مذاهب است و یکی از ثمرات عملی این وحدت جامعه المصطفی العالمیه نمایندگی گلستان است که دارای مذاهب حنفی، مالکی ، شافعی و شیعه می باشد که با آرامش در کنار هم به صورت مسالمت آمیز زندگی می کنند و وحدت عملی جهان اسلام را تبیین و نشر می دهند تا با این حرکت بتوانند ندای وحدت را در سراسر جهان پیاده سازی کنند.

     حجت الاسلام والمسلمین منصوری (امام جمعه شهرستان بندر ترکمن) در خصوص غدیر منادی وحدت و ضرورت آن به سخنرانی پرداختند

ایشان  جهان اسلام امروز از یک بعد در موقعیت خطرناکی قرار دارد بعضی از این مسلمانان نه شیعه واقعی هستند و بعضی دیگر نه اهل سنتی حقیقی اکثریت شیعه ها در جهان از اهل سنت هستند یعنی آن مفاهیم واقعی و حقیقی دینی تشیع را خوب درک نکرده اند و به کنه آن تعمق واقعی نبرده اند و اطلاع دقیقی از آن ندارند و اکثریت اهل سنت هم از رویکردهای فکری شیعه اطلاع چندانی ندارند و عده ای از اهل سنت هستند که امام علی (ع) را قبول ندارند اگر به کتب اربعه شیعه که مرجع کتب شیعیان هست ملاحظه کنید متوجه خواهید شد که در آن از روایات ائمه اطهار (ع) مطالبی درخصوص اصحاب تفاهم بین اهل سنت و شیعه آمده است در کتاب صحاء سته مطالبی در خصوص احترام به اهل بیت و فرزندان حضرت زهرا ص بیان شده است. جریانات تندروی شیعه و سنی الان ملاک حقیقی و واقعی در جهان شده اند جریان سید صادق شیرازی برای بعضی ها معیار شیعه شده است در صورتی که خیلی از بزرگان شیعه این جریان را قبول ندارند چون سخنانشان براساس عقل، دین و عرف نیست زیرا آن ها حتی به اعتقادات شیعه بودن شان هم انتقاد می گرفتند از بعضی ها سوال شد که سید صادق شیرازی بالاتر است یا سلمان فارسی و یا ابوذر؟ فیلم هایی از داعش وجود دارد که از اسیرانشان می خواهند به عکس امیرالمومنین آب دهان بیاندازید تا کشته نشوید پس این افراد اهل سنت نیستند و امام علی ع را قبول ندارند. همان طور که جریان سید صادق شیرازی یک جریان ضد شیعی است جریان داعش هم یک جریان ضد اهل سنت است.

دشمنان اسلام امروز جمع زرگری بین شیعه و اهل سنت براه انداخته اند در اکثر مواقع با پول این افراد(دشمنان اسلام) مسلمانان کشته می شوند. داعش با وجودی که مردم کرکوک و موصل از اهل سنت بودند عده کثیری از این مسلمانان را به شهادت رساند. اهل سنت واقعی از سوریه و عراق (حرم امام حسین ع و زینب ص) دفاع کردند زیرا بصیرت و بینش فکری آنان با احکام و تعالیم اسلامی همسو و سازگار بود. امریکا و انگلیس اسلام هراسی را براه انداختند و مسبب اصلی جریان سید صادق شیرازی و داعش بودند. مهمترین چیزی که امروز در جهان احتیاج است وحدت و خرد است ما باید وحدت را به معنای تمام و کمال اجرا کنیم اما در جلسات خصوصی نسبت به بعضی از عملکردهای نادرست انتقاد داشته باشیم و به بحث و تبادل نظر بپردازیم. ابن تیمیه شافعی عقیده دارد که روز عید غدیر روز همه مسلمانان و روز گردهمایی است زیرا در این روز پیامبر اسلام ص امیرالمومنین ع را به جایگاه بلند اختصاص داده و او را به آن مشرف ساخته است. مولا در روایات به معنی رهبر و دوست آمده است و تاکید پیامبر اسلام ص بر همین مبنا است.

درادامه استاد کوناتی در خصوص غدیر منادی وحدت و ضرورت آنبه ذکر مطالبی پرداختند

ایشان فرمودند در این بخش پیرامون غدیر می پردازیم که آیا اتفاق افتاده یا اتفاق نیفتاده ؟ اهل سنت و تشیع از حاکمیت اسلامی و فلسفه ولایت استفاده می کنند. بحث واقعی غدیر جزء مسلمات تاریخ اسلام است یعنی کسی نمی تواند انکار کند که غدیر اتفاق نیفتاده روایات فراوانی در منابع اهل سنت و تشیع وجود داشته که این واقعه اتفاق افتاده است. نکته دوم درباره حدیث من کنت مولا و فعلی مولا که جزء مسلمات احادیث اسلامی است که ابن تیمیه هم بر این حدیث اشاره و تاکید داشته است. الباری می گوید: ابن تیمیه در تبیین روایات تسرع می کند زیرا من کنت مولی حدیثی متواتر است و در بین علمای اهل سنت کسی جز ابن تیمیه نمی باشد که این حدیث را انکار کند. علمای اهل سنت بر روی ابن تیمیه حساب باز نمی کنند. روایت بعدی آن است که این غدیر در 18 ذیحجه اتفاق افتاده است و هم مسلمانان اعم از اهل سنت و تشیع بر این قضیه اتفاق نظر دارند. در احیاء علوم دین غزالی آمده که روزه گرفتن در این روز مستحب است.

یگی دیگر از مسلمات این قضیه فرخندگی و مبارکی این روز است چون پیامبر اسلام همه مسلمانان را در این روز جمع کرده بودند منتهای مراتب اهل سنت این روز را روز بزرگ و فرخنده ای می دانند اما عید نمی داند اهل تشیع آن را روز عید می دانند. مسئله دیگری که جزء مسلمات غدیر است که این غدیر پیرامون امام علی ع است شیعه غدیر را به نفع امام علی ع تفسیر کرده است اهل سنت امام علی ع را به نفع غدیر تفسیر کرده است .

شیعه می گوید ولایت امام علی (ع) اهل سنت می گوید محبت امام علی ع هر دو به نفع امام علی ع سخن گفته اند. صحابه بعد از فوت رسول الله ص در مسئله علم اگر به مشکلی مواجه می شدند به امام علی (ع) مراجعه می نمودند در واقع مرجعیت علمی بعد از رسول الله امام علی  می دانند و این مسئله جزء مسلمات غدیر است. شیعه و اهل سنت امام علی ع را قبول دارند شیعه امام علی (ع) را به عنوان پیشوا قبول دارد و اهل سنت ایشان را به عنوان خلیفه چهارم قبول دارد. و امام علی (ع) یک حلقه وصل بین اهل سنت و شیعه است. نتیجه این بحث آن می شود که به جای تخریب یکدیگر و نفی برداشت از این حدیث با هم اندیشی و انسجام فکری به تبادل نظر مسالمت آمیز و هدفمند بپردازیم.

غدیر روز معرفی امام علی ع به امت اسلام وخصایص بارز ایشان است. اسلام هر حکمی می دهد اما یک فلسفه و هدف دارد به جای آنکه مسلمانان امروز سر یک قضیه با یکدیگر اختلاف داشته باشند باید فلسفه ولایت را برای یکدیگر تبیین نمایند. همیشه مسائل حکومتی مسائل حساسی است مثلا حضرت عیسی (ع) پطروس را به عنوان جانشین خود برگزید اما پطروس ریاست کلیسا را بعد از حضرت عیسی عهده دار
می شود. یکی از اهداف حاکمان شرعی هدایت مردم است قرآن می گوید: کسی که توان هدایت مردم را دارد سزاوار است که مردم به دنبال او حرکت کنند و امام علی (ع) در نهج البلاغه به این نکته اشاره داشته است. امام باید علم داشته باشد تا به تبع آن مردم بتوانند از علم او استفاده کنند. یکی از وظایف حاکمان شرع این است که زیردستان را به راه راست هدایت کنند وحافظ دین و کشور باشند البته یک کشور اسلامی به یک حاکم شرعی و قانونی نیاز دارد.

 


١١:٤٢ - سه شنبه ٢١ مرداد ١٣٩٩    /    شماره : ١١٣١٤٧    /    تعداد نمایش : ٢١٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
شماره تماس : 01732436254