ارائه الگوی تعامل بین مذاهب در نظام اسلامی می بایست با روح صلابت و شهامت با عقلانیت و اعتدال باشد. ریاست محترم جامعه المصطفی(ص)
صفحه اصلی :: اخبار > برگزاری کارگاه علمی *مقاله نویسی در همایش*در المصطفی (ص) نمایندگی گلستان


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری کارگاه علمی *مقاله نویسی در همایش*در المصطفی (ص) نمایندگی گلستان

کارگاه علمی مقاله نویسی در همایشبا حضور جمعی از دانش پژوهان و اساتید  در سالن امام خمینی(ره) نمایندگی گلستان توسط معاونت پژوهش بصورت مجازی و حضوری برگزار گردید.

 به گزارش روابط عمومی المصطفی (ص) نمایندگی گلستان، در ابتدای این کارگاه علمی دکترمسیلینی ضمن خوش آمد گویی به محضر اساتید و فرهیختگان به بیان مطالبی در خصوص مقاله نویسی در همایشپرداختند که به اهم سخنان ایشان می پردازیم:

اهمیت مقاله نویسی

امروزه یکی از مهمترین ابزار نشر علم و دانش، چاپ مقالات علمی است. در حقیقت از طریق مقالات علمی است که یک پژوهشگر میتواند یافته هایش را در اختیار دیگران قرار دهد، بنابراین یکى از معیارهاى کلیدى ارزیابى فعالیت علمى محققان، دانشگاه‏ها،مراکز علمی و یا در سطح کلان کشورها، بررسى میزان انتشارات مقالات علمى آن شخص، دانشگاه و یا کشور است. درواقع مقالات علمى معتبر، سندى دال بر صحت تحقیقات و پروژه‏هاى ارائه شده، به‏وسیله محققان است.

مهمترین علت نگارش مقاله را می توان نشر و توسعه ی دانش دانست ولی دلایل مهم دیگری نیز وجود دارند که حاکی از اهمیت نگارش مقاله میباشند، از جمله:

1) گرفتن پذیرش از دانشگاه های بین المللی معتبر برای تحصیلات تکمیلی

2) یکی از معیارهای ارزیابی دانشجو در مصاحبه دوره دکتری

3) یکی از معیارهای مؤثر برای استخدام به عنوان هیأت علمی

4) ارتقای درجات علمی اساتید (به ویژه هیئت علمی)

5)ارتقای شغلی کارمندان

6) ایجاد حس اعتماد به نفس در نویسنده

بنابراین چاپ مقاله در یک مجله خوب و معتبر یکی از مهم­ترین مراحل فعالیت­های پژوهشی یک پژوهشگر است که می­تواند در رزومه علمی و کاری وی نیز نقش مهمی ایفا می کند و وزنه سنگینی در آن باشد.

مقالات علمی – ترویجی

به مقالاتی گفته می‌شود که به ترویج و اشاعه و نشر یافته های علمی به بیان ساده دریکی از رشته‌های علوم می‌پردازند ،و از مهم ترین اهداف آن:

1- ترویج دانش درباره یک موضوع ویژه علمی

2- ارتقاء سطح دانش خواننده {مخاطب}

3- مخاطب را با موضوعات جدید علمی آشنا سازد.

و می‌توانند درقالب:

ترجمه مقاله منتشر شده

تألیف مقاله جدید

خلاصه‌ای از مقالات علمی و منابع موجود باشند

2) مقالات علمی – پژوهشی

هدف اصلی از نوشتن مقاله علمی–پژوهشی جستجو و یافتن علت و پاسخ یک سوال و نشر آن در  میان افراد، به‌قصد حل یک مشکل و یا بیان اندیشه‌ای جدید در موضوعی از موضوع‌های علمی روز دنیا هست.وبه آن مقالات {ژورنالی} نیز می گویند

از مهم ترین ویژگی‌های این نوع از مقالات:

اصالت و ابداع ونو آوری است.{در مسئله،روش، استدلال و...}

موضوع انتخابی این نوع پژوهش برای اولین بار انتخاب‌شده باشد یا به عبارت بهتر موضوع انتخابی آن‌ها طرحی نوین در حوزه علمی موردنظر ارائه دهد.

البته گاهی ممکن است موضوع مورد بررسی پژوهشگر نو و تازه نباشد اما با نگاهی نو و با ایجاد یک استدلال جدید همراه باشد که این خود نمونه دیگری از ارائه طرحی نوین است.

(مقالات کنفرانسی(همایش،کنگره،سیمنار،و...)

مقالات کنفرانسی به مقالاتی گفته می‌شود که در کنفرانس‌ها ارائه می‌شوند، این قبیل مقالات یک مقاله تحقیقی پژوهشی است که عموماً توسط یک یا چند نفر انجام می‌شود.

تفاوت مقالات ژورنالی با مقالات کنفرانسی این است که در مقالات کنفرانسی اکثراً تمام مقالات پذیرش می شوند و به چاپ می رسند ولی در مقالات ژورنالی اکثر مقالات رد می‌شوند مگر اینکه توجیه خوبی برای پذیرش و چاپشان وجود داشته باشد.

بنابراین بهتر است با چاپ مقالات کنفرانسی شروع کنیم وبعد از انکه اعتماد به نفس بدست آوردیم به چاپ مقالات در نشریات علمی وتخصصی بپردازیم.

مقالات کنفرانسی که پذیرفته می شوند دریکی از قالب‌های زیر ارائه می‌شوند:

ارائه شفاهیoral)){مقالات برتر-که معمولا دارای ارزش مقالات پژوهشی ودر فصلنامه ها چاپ می شوند}

ارائه پوسترposter)){مقالات پذیرفته شده اما فرصت ارائه ندارند}

کارگاه‌ها workshops)){مقالاتی که جنبه آموزشی ویا نظریه پردازی دارند-به صورت تخصصی تر}

ساختار مقاله کنفرانسی

برای تدوین مقاله کنفرانسی باید در درجه اول به ساختار مقاله‌نویسی کنفرانس مورد نظر دقت داشته باشید. معمولا چارچوب مقالات هر کنفرانس منحصر به خود آن است،بنابراین قبل از آنکه مقاله را تدوین کنید حتما به شیوه نامه نگارش مقاله برای آن همایش مطالعه کنید ، تا زحمت شما هدر نشود. اما به طور کلی بخش‌های مختلفی که مقاله را تشکیل می‌دهند به این شرح هستند:

عنوان مقاله:                     

چکیده:

مقدمه:

روش‌شناسی:

نتایج:

بحث؛(بدنه مقاله):

نتیجه‌گیری:

منابع پایانی :

همه شما کم وبیش از لحاظ نظری با ساختار مقاله آشنا هستید،واگر احیانا مشکلی هست معمولا در جنبه عملی تدوین این ساختار است،لذا در اینجا سعی می کنیم ساختار مقاله را به صورت عملی آموزش بدهیم:

عنوان، یکی از قسمتهای مهم و جزء لاینفک مقاله است؛ چرا که نشاندهنده ماهیت مقاله است

عنوان، اولین قسمتی از مقاله است که توجه خواننده را جلب میکند و او را ترغیب میکند تا به سراغ قسمتهای بعدی مقاله برود

عنوان در پذیرش وعدم پذیرش مقاله نقش مهم اساسی دارد، لذا در انتخاب عنوان مقاله دقت کنید.بنابراین:{اختصار، گویایی، عدم تکرار، جذابیت،علمیت}از مهم ترین ویزگی های عنوان می باشند.( لذا فریب عناوین پوستر ها نخورید){انها بیشتر پیشنهادی هستند}{در انتخاب عنوان با اساتید هماهنگ کنید}

عنوان مناسب باید فاکتورها و نکات زیر را در خود داشته باشد:

ایده اصلی مقاله را به طور خلاصه بیان کند

تا حد امکان در عنوان به نتایج پژوهش، اشارهای نشود.

حتی المقدور از عباراتی مانند:{ پژوهشی بر ....، مطالعاتی ..... تجزیه وتحلیل .......، درآمدی بر ........} استفاده نشود.

نه خیلی طولانی و نه خیلی کوتاه باشد، مثلاً؛ بین 13 تا 15 واژه مناسب است

تذکرات در خصوص عنوان ونویسنده طبق شیوه نامه نگارش مقالات همایش{نقش عقلانیت و همگرایی مسلمانان در شکل گیری تمدن نوین اسلامی}

عنوان مقاله : فونت B Nazanin -  اندازه 16 –پررنگ

نام و نام خانوادگي نويسنده اول (فونت B Nazanin - اندازه 16 –پررنگ){مشخصات نویسنده در پاورقی}

وابستگي سازماني نويسنده (فونت B Nazanin ) - اندازه 11)

آدرس پست الكترونيك نويسنده : ( 10pt - (Times New Roman

نویسنده دوم : به همین شکل

توضیحات در باره چکیده

همانطور که از نامش پیداست چکیده یعنی عصاره و فشرده ی یک مقاله است که در قالب یک بند یا تعداد محدودی از جمله ها بیان میشود. وداور بعد از خواندن عنوان مقاله و درک مسئله اصلی آن، به سراغ چکیده می رود.

چکیده مانند ویترین یک مغازه هست که خریدار را جذب میکند.برخی از داورها بدلیل حرفه ای بودن ویا به دلیل کم بود وقت ومشغولیت کل مقاله را بر اساس چکیده ارزیابی می کنند.

برای چکیده معمولاً بین 100 تا 250 کلمه در نظر می گیرند ودر قالب یک پراگراف بیان میشود.در این همایش چکیده باید بین {150 تا 300 کلمه}باشد

در چکیده باید به سئوالات ذیل پاسخ بدهیم:

الف) چرا مقاله بر روی این موضوع بخصوص را شروع کردیم؟ (چرا مقاله نوشتم)

ب) چگونه مقاله به انجام رسیده است؟ (چگونه نوشتم از چه روشی استفاده کردم)

ج) به چه چیزهایی دست پیدا کردیم؟ (به چه چیزی رسیدم-نتایج)

5)اشتباه بزرگی که برخی افراد در نوشتن چکیده مرتکب می شوند این است که بخشی یا بخش های از مقاله را خلاصه می کنند وآن را بعنوان چکیده کپی می کنند، لذا بهتر است. اولا: چکیده را بعد از اتمام مقاله نوشته شود وثانیا: در نوشتن چکیده از تعبیر وتفسیر خودتان استفاده کنید وبا عبارات دیگری بنویسید.


١٢:٢٢ - سه شنبه ٢ دی ١٣٩٩    /    شماره : ١١٥٠١٠    /    تعداد نمایش : ٥٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
شماره تماس : 01732436254