ارائه الگوی تعامل بین مذاهب در نظام اسلامی می بایست با روح صلابت و شهامت با عقلانیت و اعتدال باشد. ریاست محترم جامعه المصطفی(ص)
صفحه اصلی :: اخبار > نماینده جامعةالمصطفی در استان گلستان تأکید نمود


  چاپ        ارسال به دوست

نماینده جامعةالمصطفی در استان گلستان تأکید نمود

 

حجت‌الاسلام والمسلمین تقوی، نماینده جامعةالمصطفی در استان گلستان، در گفت‌وگوی اختصاصی با مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، راهکارهای ارتقای پژوهش را در جامعةالمصطفی، به ویژه در بستر فضای مجازی تشریح کرد.

وی، با اشاره به دستاوردهای پژوهشی نمایندگی گرگان اظهار داشت: ارتقای سطح توانمندی پژوهشی طلاب با برگزاری کارگاه‌های مهارتی تدوین مقالات، یکی موارد مدنظر مسئولان بوده است. از سوی دیگر، برون‌دادهای پژوهشی با تدوین مقالات طلاب و استادان را در موضوعات مختلف مقارنه‌ای در نظر داشته‌ایم.

نماینده جامعةالمصطفی در استان گلستان ضمن تأکید بر توجه ویژه نمایندگی المصطفی به ارتقای سطح معرفتی طلاب با برگزاری نشست‌های علمی- پژوهشی در موضوعات مختلف و توجه به نیاز و اقتضائات مخاطبان در این باره، تألیف و ترجمه کتب در حوزه‌های  مختلف معرفتی- دانشی و نیز شناسایی و جذب پژوهشگران را از دیگر مواردی دانست که در نمایندگی المصطفی در استان گلستان مورد توجه قرار دارد و ابراز کرد: افزون بر این موارد، به دنبال ارتقای سطح توانمندی انجمن‌های علمی، با واسپاری برگزاری برخی از نشست‌های علمی به آنها بوده‌ایم. از سوی دیگر، نهادهای همسو نیز در برگزاری همایش‌ها و نشست‌های علمی با ما مشارکت داشته‌اند.

حجت‌الاسلام والمسلمین تقوی با اشاره به لزوم بسترسازی برای مشارکت‌دهی طلاب و استادان در همایشها و نشست‌های علمی در قالب ارائه مقالات و سخنرانی، از اطلاع‌رسانی موفق به دیگر مخاطبان در زمینه انعکاس موفقیت‌های پژوهشی و برگزاری نمایشگاه‌ها و دستاوردهای پژوهشی سخن به میان آورد و تصریح کرد: به منظور تقویت هر چه بیشتر بنیه پژوهشی نمایندگی، اقدام به اخذ مجوز استقرار مرکز پژوهشی در نمایندگی با دو گروه علمی کرده‌ایم.

وی، در ادامه، با اشاره به تدوین چهار طرح پژوهشی و سامان‌دهی کتابخانه تخصصی مذاهبی در واحد برادران و خواهران و ارائه خدمات کتابخانه‌ای، ارزیابی و معرفی پایان‌نامه‌های ممتاز برای چاپ در قالب کتاب و چاپ نشریات دانش‌پژوهی را از دیگر دستاوردهای پژوهشی نمایندگی برشمرد و درباره طرح‌ها و ایده‌های مهم پژوهشی نمایندگی المصطفی در استان گلستان اظهار داشت: در این عرصه، می‌توان به راه‌اندازی مرکز پژوهشی، با هدف پشتیبانی علمی و محتوایی مجموعه و نیز الزام گروه‌های علمی به ارائه مقاله پژوهشی در هر ترم اشاره کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین تقوی جهت‌گیری درست گروه‌های علمی و تنظیم تقویم پژوهشی در هر ترم به منظور ارائه فعالیت‌های هدفمند پژوهشی را ضروری دانست و با اشاره به اهتمام برنامه‌ریزان نمایندگی المصطفی در استان گلستان به ارتقای سطح توانمندی پژوهشی طلاب در تدوین پایان‌نامه‌ها با شعار «هر پایان‌نامه، یک کتاب»، الزام انجمن‌ها به راه‌اندازی کرسی‌های آزاد نظریه‌‌پردازی پژوهشی و الزام گروه‌های علمی را به ارائه طرح دایره پژوهشی در هر ترم با شعار «هر گروه، یک ایده پژوهشی در هر ترم» را از دیگر طرح‌های پژوهشی دانست.

نماینده جامعةالمصطفی در استان گلستان، ضمن اشاره به تهیه و تولید مجموعه «عقاید اسلامی» (اتخاذشده از قرآن و متون اعتقادی مذاهب مختلف اسلامی) و راه‌اندازی دایرةالمعارف مذاهب اسلامی با پشتیبانی پژوهشگاه بین‌المللی المصطفی، در بخش دیگری از گفت‌وگو، فعالیت‌های شاخص نمایندگی را در زمینه پژوهش مورد توجه قرار داد و خاطرنشان ساخت: در این زمینه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: بسترسازی به منظور راه‌اندازی مرکز پژوهشی مستقل با دو گروه علمی، زمینهسازی برای برگزاری موفق همایش «نقش عقلانیت و همگرایی مسلمانان در تمدن نوین اسلامی» و ارتقای سطح آن به بین‌المللی با اخذ مجوز ISC،‌ تألیف و ترجمه برخی کتب، ارتقای سطح توانمندی پژوهشی طلاب با الزام به حضور در کارگاه پژوهشی، تبدیل چند پایان‌نامه به کتاب با توجه به وزانت علمی محتوای آنها، برگزاری منظم نشست‌ پژوهشی براساس تقویم تنظیمی پژوهشی به همت گروه‌ها در سال تحصیلی، الزام انجمن‌ها به مشارکت و برگزاری نشست‌های علمی.

وی، در ادامه، از برنامه‌های در دست اقدام پژوهشی سخن به میان آورد و بیان کرد: در این باره می‌توان به برنامه‌ریزی برای برگزاری همایش «نقش عقلانیت و همگرایی مسلمانان در شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی»، چاپ چند نشریه دانش‌پژوهی، اهتمام به پژوهش‌های کاربردی متناسب با نیاز جهان اسلام، تجهیز و تقویت منابع علمی کتابخانه تخصصی مذاهبی و تأکید بر موضوعات پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها متناسب با چالش‌های جهان اسلام اشاره کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین تقوی پشتیبانی بودجه‌ای سازمان مرکزی را در اجرایی‌سازی برنامه‌ها بسیار مهم ارزیابی کرد که در صور ضعف در این زمینه، روند پژوهش و بالندگی آن با مشکلات بسیاری روبه‌رو خواهد شد.

وی انگیزهپروری در طلاب و استادان را به منظور ورود به عرصه پژوهش و نیز توجه ویژه به بازخوردگیری درست فعالیت‌های پژوهشی صفوف را نیز مهم دانست و خاطرنشان ساخت: برای مصون ماندن از آسیب‌های احتمالی، لازم است نقشه راه پژوهشی به خوبی تدوین گردد و استادان گرامی توجهی کارآمد به فعالیت‌های پژوهشی طلاب و دانش‌پژوهان داشته باشند.

به نظر نماینده جامعةالمصطفی در استان گلستان، اشراف ناقص سازمان مرکزی، صفوف و گروه‌های علمی از نیازمندی‌های پژوهشی، مشکلات فراوانی در حرکت کاروان پژوهشی جامعةالمصطفی پدید می‌آورد و لازم است دست‌اندرکاران پژوهش به این امر اهتمام ویژه‌ای داشته باشند.

فرهنگ‌سازی پژوهشی در طلاب، از دیگر موارد مهم از نظر حجت‌الاسلام والمسلمین تقوی بود؛ وی ضمن تأکید بر اعطای فرصت‌های پژوهشی به طلاب و پرهیز از انبوه‌خوانی به جای تعمق‌بخشی، با اشاره به راهکارهای اجرایی نمایندگی جامعةالمصطفی در استان گلستان در تدوین و اجرای برنامه‌ها و طرح‌های پژوهشی، بر تأمین منابع پژوهشی در کتابخانه تخصصی مذاهب تأکید ورزید و اذعان داشت: از دیگر مواردی که جزو آسیب‌ها و موانع پژوهشی به شمار می‌رود و لازم است مورد توجه روزافزون قرار گیرد، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود: انگیزه‌بخشی به پژوهشگران، تقویت کار‌های گروهی در پژوهش‌ها، ایجاد و تقویت سیستم جامع اطلاع‌رسانی و ساختارهای ارتباط‌دهنده پژوهشگران به منظور تبادل تجربیات و پرهیز از موازی‌کاری، اهتمام به خلاقیت در پژوهش، افزایش نشر کتب و منابع اهل سنت با رویکرد تقریبی، چاپ پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها در زمینه مباحث تقریبی و مقارنه‌ای، توجه ویژه به کرسی‌های نظریه‌پردازی مشترک شیعه و اهل تسنن با موضوعات اساسی و چالش‌های معاصر، ایجاد سایت علمی و پژوهشی مشترک شیعه و سنی، تدوین نظام‌نامه پژوهشی در حوزه مذاهب، آماده‌سازی و نشر نشریه علمی- تخصصی وزین در تراز بین‌المللی در فقه مقارن و مطالعات تطبیقی، اهتمام ویژه به پژوهش‌های میان‌مذهبی، نیازسنجی دقیق پژوهش‌ها و تناسب آن با نیازهای جهان اسلام.

وی، با بیان اینکه لازم است طرح‌ها و برنامه‌های پژوهشی از نظر تخصیص بودجه، در اولویت قرار گیرند، اظهار داشت: لازم است گروه‌های علمی و صفوف به ارائه دروس پژوهش‌محور اهتمام ویژه داشته باشند. تقویت و توسعه بانک اطلاعاتی پژوهشی نیز از برنامه‌ها و طرح‌های پژوهشی به شمار می‌رود.

حجت‌الاسلام والمسلمین تقوی، در پایان، برای استفاده حداکثری از فضای مجازی در زمینه پژوهش، پیشنهادهای زیر را مطرح ساخت: توانمندی طلاب و استادان در استفاده از فضای مجازی، تبیین ضرورت ورود به عرصه پژوهش در فضای مجازی، اهتمام به برگزاری نشست‌ها و همایش علمی با استفاده از ظرفیت‌های مجازی.


٠٩:٣٢ - سه شنبه ٩ دی ١٣٩٩    /    شماره : ١١٥١١٨    /    تعداد نمایش : ١٠٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
شماره تماس : 01732436254