ارائه الگوی تعامل بین مذاهب در نظام اسلامی می بایست با روح صلابت و شهامت با عقلانیت و اعتدال باشد. ریاست محترم جامعه المصطفی(ص)
صفحه اصلی :: اخبار > آئین ترحیم و بزرگداشت علامه فقید حضرت آیت الله مصباح یزدی (ره) در جامعه المصطفی نمایندگی گلستان


  چاپ        ارسال به دوست

آئین ترحیم و بزرگداشت علامه فقید حضرت آیت الله مصباح یزدی (ره) در جامعه المصطفی نمایندگی گلستان

جلسه گرامیداشت علامه فقید حضرت آیت الله محمد تقی مصباح یزدی (ره) با حضور کارکنان و مدیران گروه های علمی و اساتید در جامعه المصطفی نمایندگی گلستان برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی المصطفی (ص) نمایندگی گلستان، در این مراسم قراء محترم با تلاوت آیات دلنشین کلام وحی و حضار با نثار فاتحه یاد و خاطره آن عالم عامل را گرامی داشتند

در این آئین حجه الاسلام و المسلمین تقوی ریاست محترم نمایندگی در خصوص ابعاد شخصیتی آن حکیم مجاهد به ایراد سخن پرداختند

ایشان در ابتدا با یادآوری الطاف همیشگی مرحوم  آیت الله مصباح ره به مجموعه المصطفی به قرائت پیام تسلیت حجت الاسلام و المسلمین دکتر عباسی ریاست معزز المصطفی پرداختند 

در بخشی از پیام دکتر عباسی آمده است :

 "این شخصیت والا در مسیر حق به تمام معنا ازخودگذشته بود و همه وجود خویش را فدای دفاع از خلوص اندیشه دینی کرد. در پشتیبانی از انقلاب اسلامی و محوری‌ترین رکن اندیشه این انقلاب یعنی ولایت فقیه از هیچ کوششی دریغ نکرد و هرگز در قید و بند مصلحت‌سنجی‌ها و محاسبه‌های مرسوم واقع نشد و در مقابل هجمه‌های زهرآگین عقب ننشست."

در ادامه حجت الاسلام تقوی بهترین راه معرفت به زوایای پیدا و پنهان شخصیتی و سیره و سلوک مرحوم علامه مصباح را بازخوانی پیام تسلیت مقام عظمای ولایت و رهبری حفظه الله در سوگ عمار انقلاب دانستند و به شرح بخشهایی از این پیام پرداختند.

ایشان در شرح تعابیر بکار رفته در خصوص آیت الله مصباح در پیام رهبری بیان داشتند :

رهبر معظم انقلاب ایشان را  بنا بر حدیث شریف  النّاسُ ثَلاثَةٌ : فعالِمٌ ربّانيٌّ ، و مُتَعَلِّمٌ على سَبيلِ نَجاةٍ ، و هَمَجٌ رَعاعٌ  عالم ربانی و انسانی دانشمند دانستند و همچنین  "فقیهی" خواندند که فقه کارا و پویا را در خدمت حیاه طیبه و نظام اسلامی در آورده بودند، برخلاف برخی که تنها حامل فقه اند و لیس بفقیه!.

از تعابیر رهبری در خصوص ایشان "حکیم مجاهد " است که گویای تلاشهای وافر آیت الله مصباح در زنده نگه داشتن شعله های حکمت و معرفتی است که توسط بزرگانی چون علامه طباطبایی افروخته شده بود. علاوه بر آنکه علامه مصباح پرچمدار آموزش فلسفه های مضاف در حوزه های مبارکه علمیه بوده اند.

حجت الاسلام تقوی در شرح این فراز از پیام امام امت که فرمودند :

"این، خسارتی برای حوزه‌ی علمیه و حوزه‌ی معارف اسلامی است."

رحلت علامه مصباح ثلمه ای است که لا یسدها شیء اما ذکر خسران آن برای حوزه معارف از باب ذکر خاص بعد عام بوده و روشنگر این معناست که ایشان گام های بلندی در عرصه ترویج آموزه ها و معارف حقه الهیه در اجتماع خصوصا در بین بدنه روشنفکر و دانشجویان داشته اند که موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی و طرح ولایت از نمونه های آن است. و بیان و بنان انیق و عمیق آن عالم راحل نقشی شگرف در مواجهه با شبهات و دگراندیشان داشته است.

ایشان در ادامه به شرح فرمایش رهبری معظم با عبارت "توفیق سلوک در طریق معرفت توحیدی" پرداخته و بیان داشتند:

مهم ترین گام انسان در نشئه دنیا قدم نهادن در مسیر توحید و عبودیت است چرا که أَوَّلُ عِبَادَةِ اللَّهِ مَعْرِفَتُهُ وَ أَصْلُ مَعْرِفَةِ اللَّهِ تَوْحِيدُه و علامه مصباح از سالکان این مسیر پرنور بوده و به توفیقات بسیاری دست یافته بودند که در این مسیر انس و الفت با بزرگانی چون بهجت العرفا رض یاری گر آن عالم راحل بوده است.

حجت الاسلام تقوی در ادامه به ابعاد سیاسی زندگی آن عالم مجاهد پرداخته و اظهار داشتند :

در طول تاریخ انقلاب کمتر کسی مانند آیت الله مصباح بوده اند که عقبه تئوریک معاندان راه امامین انقلاب را کمر بشکنند و مناظرات ایشان با سران حزب توده در اوائل انقلاب سپس مواجهه ایشان با حملات حلقه کیان سپس دفاع کم نظیر ایشان از ساحت ولایت در فتنه 88 بیانگر این مطلب است.

در پایان حجت الاسلام تقوی ضمن گرامیداشت مجدد یاد و خاطره آیت الله مصباح ، از گروه های علمی تربیتی خواستند در  تبیین و بازنشر آراء و اندیشه های آن  علامه راحل بیش از پیش تلاش نمایند.

 


٢٠:١٠ - دوشنبه ١٥ دی ١٣٩٩    /    شماره : ١١٥٢٠٢    /    تعداد نمایش : ٥٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
شماره تماس : 01732436254