ارائه الگوی تعامل بین مذاهب در نظام اسلامی می بایست با روح صلابت و شهامت با عقلانیت و اعتدال باشد. ریاست محترم جامعه المصطفی(ص)
صفحه اصلی :: اخبار > دفاع از تحقیق پایانی در المصطفی(ص) واحد خواهران گرگان


  چاپ        ارسال به دوست

دفاع از تحقیق پایانی در المصطفی(ص) واحد خواهران گرگان

جلسه دفاع از تحقیق پایانی سطح کارشناسی رشته علوم قرآن و حدیث با عنوان « عوامل برکت و نقش آن در زندگی انسان ازمنظر قران » تدوین طلبه گرامی خانم صدف نظر آوا درجامعه المصطفی(ص) واحد خواهران گرگان برگزار شد و با امتیاز 19 به تصویب رسید.

به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی(ص) واحد گرگان، ساختار این تحقیق در قالب یک مقدمه و دو فصل می باشد.

محقق در چکیده این تحقیق آورده است: واژه برکت در اصطلاح قرآن از مهم ترین کلمات در فرهنگ اسلامی است که در کتب مقدس دیگر ادیان مانند تورات و انجیل در مورد عطیه های الهی به انبیا و دیگران به کار رفته است.

این تحقیق ضمن بازشناسی مفاهیم و مصادیق برکت و سپس بیان مصادیق آن در قرآن ، وجه اشتراک این نعمات پر برکت از نظر قرآن کریم و سبب مبارک بودن آن را بیان نموده است.

برخی مفسران با دسته بندی انواع برکات الهی به دو دسته برکات اکتسابی و غیراکتسابی اشاره کرده اند و با توجه به برخی آیات قرآن مواردی را نیز به عنوان عوامل ایجاد کننده برکت و ویژگی های آن نام برده اند که همانا منفعت عمومی و فایده مندی آن ها برای دیگران یکی از نقش های مهم در زندگی اجتماعی بشریت به شمار می رود.

آیات بیانگرعوامل برکت را می توان به سه دسته تقسیم کرد:الف ) آیاتی که با استفاده از واژه برکات به تبیین عوامل برکت پرداخته است ؛ ب) آیاتی که عوامل یکی از مصداق های برکت را معرفی می کند ؛ ج) آیاتی که عوامل افزایش نعمت و بهره وری بیشتر انسان از مواهب مادی و معنوی خداوند را بازگو می کند.براساس این دسته از آیات قرآن و نیز با ضمیمه نمودن روایاتی دراین باب ، عوامل برکت زا و برکت زدا بیان شده است.

درنهایت پس از بیان موارد فوق می توان این گونه نتیجه گیری کرد که اولا : اکثریت جامعه باید اهل ایمان و تقوا باشند تا مشمول الطاف و برکات الهی شوند. ثانیا : سرمایه گذاری درمورد فرهنگ معنوی جامعه به منظور بالا بردن میزان معنویت و تقوای مردم می تواند بازده اقتصادی بالایی داشته و موجب رشد و پیشرفت و تعالی اقتصادی باشد.

 


١٢:٠٤ - دوشنبه ١٦ فروردين ١٣٩٥    /    شماره : ٧٢١٢٤    /    تعداد نمایش : ٤٤٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
شماره تماس : 01732436254