ارائه الگوی تعامل بین مذاهب در نظام اسلامی می بایست با روح صلابت و شهامت با عقلانیت و اعتدال باشد. ریاست محترم جامعه المصطفی(ص)
صفحه اصلی :: اخبار > برگزاری پیش نشست علمی همایش «اسلام و جاهلیت مدرن» در واحد گرگان


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری پیش نشست علمی همایش «اسلام و جاهلیت مدرن» در واحد گرگان

پیش نشست علمی همایش «اسلام و جاهلیت مدرن» توسط معاونت پژوهش واحد گرگان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی(ص) واحد گرگان، در این پیش نشست که با هماهنگی دبیرخانه همایش مذکور در مشهد، و با حضور حجت الاسلام و المسلمین رقوی –معاون پژوهش المصطفی(ص) واحد مشهد مقدس و عضو دبیرخانه همایش «اسلام و جاهلیت مدرن» - برگزار گردید جمع کثیری از اساتید و دانش پژوهان واحد گرگان حضور داشتند.

در این نشست علمی حجت الاسلام و المسلمین رقوی این جلسه را در واقع مقدمه ای برای برگزاری همایش اسلام و جاهلیت مدرن "چالش ها و بایسته ها" ذکر کرد و افزود: این همایش، برگرفته از فرمایشات مقام معظم رهبری و در واقع احساس نیازی بوده که در جهان معاصر از وضعیت کنونی مسلمانان ومردم جهان در قبال پدیده ای به نام "جاهلیت مدرن" اتخاذ شده که خود این بحث به یک معنا برگرفته از آیات قرآن است.

ایشان با بیان اینکه: ما در قرآن پدیده ای داریم: تحت عنوان "جاهلیت اولی " اظهار داشت: اگر تاریخ اسلام را خواسته باشیم مورد بررسی قرار بدهیم می بینیم تاریخ اسلام مسبوق به یک دورانی است که در قرآن کریم تحت عنوان "جاهلیت اولی" نامیده می شود. در واقع جاهلیت نقطه مقابل اسلام ناب و اسلام ناب برای زدودن جاهلیتی آمد که در قرآن از آن تعبیر شد به جاهلیت اولا. اما در این دنیا که اصطلاحا به تعبیر فیلسوفان "دار تظالم" در مقابل نوراست، ظلمت همواره به یک نحوی در این دنیا به حیات خودش ادامه داد و در آخرت که یوم الاخرت که در قرآن هم از آن تعبیر به "یوم" شده و علی رقم  تلاش فراوان رسول الله (ص)، این تاریکی، ظلمت وجاهلیت به حیات خودش ادامه داد و در دوران بعد از اسلام، کم کم جاهلیت چهره عوض کرد.

معاون پژوهش المصطفی(ص) واحد مشهد مقدس افزود: این ویژگی جاهلیت فقط مخصوص عرب جاهلی نبود و در تمام نقاط جهان آن زمان به یک نحوی رواج داشت اما با شناختن چهره کریه آن کسی نبود که در ظاهر از آن دفاع کند و خودش را طرفدار آن قرار بدهد؛ جز اینکه  کم کم با یک چهره جدید  با زرق و برقی نو و در فرم و قالبی دیگرخودش را آشکار کرد تا اینکه  به عصر ما رسید. عصر ما زمانی است که جاهلیت با همان ویژگی و مشخصات لاکن در قالبی بسیار جذاب و جدید با شعارهایی به روز و فریبنده دوباره در میان بشر گسترش یافت، شاید این، بیان دیگری از آن فرمایش پیامبر(ص) درباره آخر زمان باشد که فرمودند:  ارزش ها به غیر ارزش تبدیل می شوند، معروف در منظر مردم منکر قلمداد می شود و بالعکس. امروزه جاهلیت مدرن یک چنین خصوصیتی دارد.

 عضو دبیرخانه همایش «اسلام و جاهلیت مدرن» در ادامه اظهار داشت: آنچه که امروز دستگاه‌هاى سیاسى غرب ترویج می کنند، همان جاهلیتى است که بعثت پیغمبر براى زدودن آن - از محیط زندگى بشر - به‌وجود آمد. نشانه‌هاى همان جاهلیت، امروز در دنیا، در این تمدنرایج فاسد غربى، مشاهده میشود؛ همان بى‌عدالتى، همان تبعیض، همان نادیده گرفتن کرامت انسان، همان عمده کردن مسائلجنسى و نیازهاى جنسی. قرآن کریم خطاب به همسران مکرم پیغمبر میفرماید: وَ قَرنَ فى بُیوتِکُنَ وَ لاتَبَرَجنَ تَبَرُجَ الجَهِلِیَةِ الاُولَى‌. یکى از نشانه‌هاى جاهلیت اُولى، تبرج زنانه است. امروز یکى از عمده‌ترین مظاهر تمدن غربى، همین تبرج است. این همان جاهلیت است، منتها جاهلیتى که توانسته است خود را با سلاح تبلیغات مدرن مجهز بکند، حقایق را از چشم مردم بپوشاند؛ اینها را باید ما مسلمانها بفهمیم و بدانیم.

در ادامه این نشست حجت الاسلام و المسلمین رقوی، به توضیح مواردی مانند:اهداف همایش، محورهای اصلی فراخوان مقالات ومراکز و نهاد های مشارکت کننده پرداخت و به سوالات دانش پژوهان پیرامون این همایش پاسخ داد.

 


٠٨:٤٥ - يکشنبه ١٨ مهر ١٣٩٥    /    شماره : ٧٨٥١٩    /    تعداد نمایش : ٢٩٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
شماره تماس : 01732436254