ارائه الگوی تعامل بین مذاهب در نظام اسلامی می بایست با روح صلابت و شهامت با عقلانیت و اعتدال باشد. ریاست محترم جامعه المصطفی(ص)
صفحه اصلی :: اخبار > سخنرانی علمی« جایگاه و مقام شب در عرفان اسلامی» در واحد گرگان برگزار شد


  چاپ        ارسال به دوست

سخنرانی علمی« جایگاه و مقام شب در عرفان اسلامی» در واحد گرگان برگزار شد

سخنرانی علمی با موضوع « جایگاه و مقام شب در عرفان اسلامی» در صبحگاه معنوی المصطفی(ص) واحد گرگان برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی(ص) واحد گرگان، دراین سخنرانی، استاد سید ضیاء الدین جوادی   از اساتید برجسته زبان و ادبیات فارسی و دبیر پژوهشی گروه عمومی المصطفی(ص) واحد گرگان با ذکر مقدمه ای به ضرورت تقوی و پرهیزگاری، کفّ نفس در برابر وساوس شیطانی، و محاسبه نفس در شبها و قبل از خواب ( که چه خیری را فوت کرده و به چه عمل ناپسندی دست یازیده ایم) و انابت به درگاه جلّ و علا و پرهیز از اندیشه های ناراست و ناپسند که مقدمه ای برای به حرکت درآمدن دستان و قدمها برای ارتکاب گناه است ، و پناه بردن به درگاه ربّ العالمین و توصیه به سعۀ صدر و احترام به فرهنگ و عقاید دیگران (هرچند آنان را قبول نداشته باشیم) و توصیه به رحمت واسعۀ خداوند منّان، اشاره کرد و اظهار داشت: آدمیان و مخلوقات خداوند را دوست داشته باشیم و به قول ناصر خسرو: (خلق همه یکسره نهال خدایند .... هیچ نه بشکن از این نهال و نه برکن ) و به عبادات خویش غرّه و فریفته نشویم و تدبّر کنیم در آیات الهی که« شب» و « روز » از مظاهر آنست.

ایشان با پرداختن به موضوع سخن، افزود: کوه و شب دو پدیده شگفت انگیز الهی هستند که به نوعی میعاد و میقات عارفان و دینداران است؛ در کوه طور بود که موسی علیه السلام با خداوند سخن گفت و رب العالمین بر نبی خویش تجلی یافت؛ در کوه بود که تاملات الهی، درون رسول الله (ص) را پرورد تا آماده رشف و پذیرش رسالت گردد، و... درشب، این زمان روحانی، بوده است که نار ربّانی در شجره الاخضر بر موسی آشکار شد که: «فاخلع نعلیک » و خداوند بر شب سوگندها یاد کرده است. در شب، بعثت رسول الله (ص) شکل گرفت و نزول قرآن در شب بوده است و در شب، تنزل الملائکه والروح بر جهانیان چتر رحمت گسترد و پایه های اسلام در ملاقات شبانه پیامبر با سران اوس و خزرج بر ارض، استوار شد و لیله المبیت و معراج از وقایع شگفت انگیز روحانی است که در شب رُخ داده است.

این استاد برجسته زبان و ادبیات فارسی شب با ذکر این نکته که موضوع شب در آثار ادبی بزرگان ادبیات نیز سبب خلق زیبایی های ادبی بسیاری گشته است، به نمونه هایی از آثار سعدی، فردوسی، منوچهری دامغانی و ... اشاره نمودند و بسیاری از تحولات روحی بزرگان علمی را نیز شکل گرفته در بستر شب دانست و افزود: غزالی در کشمکش و تجاذب شهواتی که نام برده است، به برکت تاملات شبانه خویش توانست راه رستگاری خویش را بیابد.

سخنران صبحگاه معنوی، با ورود به تعریف شب و نام آن در زبانهای قدیم ایرانی، به بررسی این سئوال پرداخت که: در اندیشه های ادیان توحیدی، شب ابتدا آفریده شده است یا روز ؟ و با استناد به گزارش تورات و اشاره به تایید آفرینش شب قبل از خلقت روز در روایات اسلامی، جایگاه شب در اندیشه های انسانها را بیان نمودند و با ذکر نظر رشید الدین میبدی بر فضیلت شب و عبادات شبانه به بررسی شب در رساله «کنز السالکین»خواجه عبد الله انصاری پرداختند و مناظره زیبا و دلنشین شب و روز در این رساله را بررسی کرده و تحلیل و نمونه هایی از آن را ذکر و قرائت نمودند و در پایان، با تکیه بر فضیلت شب، شنوندگان و طلاب گرامی را به تامل در شکوه شب، و بهره گیری از این زمان روحانی، فرا خواندند و توصیه نمودند در شب از راز و نیاز با خداوند خویش غافل نشوند و با محاسبه اعمال روزانه خویش، دست انابت به امید اجابت به درگاه جلۀ و علا بردارند، پیش از آن که ناگهان در پیشگاه محاسبان الهی قرار گیریم که مرگ، پیر و جوان نمی شناسد و هیچ کس را از آن گریز و گزیر نیست و هو حیّ لایموت وکلّ نفسٍ ذائقه الموت.


١٥:٤٠ - دوشنبه ١ آذر ١٣٩٥    /    شماره : ٧٩٧٠١    /    تعداد نمایش : ٣٤٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
شماره تماس : 01732436254