ارائه الگوی تعامل بین مذاهب در نظام اسلامی می بایست با روح صلابت و شهامت با عقلانیت و اعتدال باشد. ریاست محترم جامعه المصطفی(ص)
صفحه اصلی :: اخبار > نشست علمی « اصول و مبانی قرآنی وحدت اسلامی» در المصطفی(ص) گرگان برگزار شد


  چاپ        ارسال به دوست

نشست علمی « اصول و مبانی قرآنی وحدت اسلامی» در المصطفی(ص) گرگان برگزار شد

به مناسبت هفته وحدت و گرامیداشت سالروز میلاد با سعادت رسول مکرم اسلام(ص) و امام جعفر صادق(ع) نشست علمی با موضوع: « اصول و مبانی قرآنی وحدت اسلامی» در المصطفی(ص) واحد گرگان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی(ص) واحد گرگان، در این نشست علمی استاد هاشم کوناتی از اساتید گروه علوم قرآن و حدیث این واحد با اشاره به ضرورت و اهمیت وحدت مسلمانان، نزاع و کشمکش های موجود در بین مسلمین را سبب سستی و از بین رفتن قدرت و شوکت این امت دانست.

وی افزود: مقدسات یک مذهب و یا یک امت از خطوط قرمز آنان محسوب می گردد؛ لذا کوچکترین تعرض به آن، احساسات پیروان آن مذهب و آن امت را جریحه دار می کند. در صدر اسلام بعضی از مسلمانان به بتهای کفار دشنام می دادند و این موضوع باعث شده بود که آنان نیز به خدا و رسول خدا(ص) دشنام دهند. آنگاه خداوند آیه «وَلا تَسُبُّوا الَّذِينَ يَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللّه‏ فَيَسُبُّوا اللّه‏ عَدْواً بِغَيْرِ عِلْمٍ كَذلِكَ زَيَّنّا لِكُلِّ أُمَّةٍ عَمَلَهُمْ ثُمَّ إِلى رَبِّهِمْ مَرْجِعُهُمْ فَيُنَبِّئُهُمْ بِما كانُوا يَعْمَلُونَ»(انعام/108) را نازل فرمودند.

ایشان در ادامه با بیان آیات متعدد از قرآن کریم و تاریخ صدر اسلام و رفتار ائمه اطهار و صحابه گرانقدر رسول الله (ص) در جهت حفظ وحدت امت اسلامی، وحدت را امری فطری دانستند که مردم از هر قوم و نژاد و پیرو هر دینی در هر زمان و مکانی به آن توجه داشته اند.

استاد علوم قرآن و حدیث واحد گرگان، تاریخ تدوین مباحث وحدت را به دو دوره متقدمین و معاصران تقسیم کردند و اظهار داشت: در دوره متقدمین، مفسران در ذیل آیات وحدت و در تفاسیر به بحث وحدت می پرداختند و همچنین محدثان در احادیث ایمان، اسلام و تکفیر به احادیث وحدت اشاره می کردند.

ایشان از نخستین فعالیت های وحدت بخش معاصرین نیز به فعالیتهای مرحوم شیخ محمود شلتوت(رئیس دانشگاه الازهر) و مرحوم آیت الله بروجردی از مراجع بزرگ تشیع  اشاره کردند و آنها را از منادیان وحدت اسلامی برشمردند.

استاد کوناتی با اظهار این نکته که بازگشت به سنت رسول الله(ص) موجب وحدت خواهد بود از سیره آن حضرت در رفع اختلاف امت اسلامی سخن گفتند و افزودند: در جهت حفظ وحدت، ائمه اهل بیت و ائمه اهل سنت هیچکدام مسجد جداگانه ای نداشتند و پشت سر یکدیگر نماز می خواندند.

وی رفتار تفرقه افکنانه را چه از طرف شیعیان و چه از طرف پیروان اهل سنت رد کرده و اظهار داشت: اینگونه اعمال صرفا به نفع دشمنان اسلام است و هیچ فایده ای برای اسلام و مسلمین ندارد.

شایان ذکر است، در پایان نشست علمی دکتر نصیب الله عمر اف(معاون پژوهشی واحد گرگان) ضمن تبریک میلاد پیامبر(ص) و امام جعفر صادق(ع) و گرامی داشت هفته وحدت و همچنین یاد آوری تقارن هفته پژوهش با این ایام مبارک، از فعالین پژوهشی واحد گرگان تقدیر و سپاسگزاری نمود؛ و در پایان این نشست علمی از 12 نفر طلاب فعال پژوهشی تقدیر به عمل آمد.


١٣:٣٠ - پنج شنبه ٢٥ آذر ١٣٩٥    /    شماره : ٨٠٤٣٠    /    تعداد نمایش : ٣٠٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
شماره تماس : 01732436254