ارائه الگوی تعامل بین مذاهب در نظام اسلامی می بایست با روح صلابت و شهامت با عقلانیت و اعتدال باشد. ریاست محترم جامعه المصطفی(ص)
صفحه اصلی :: اخبار > برگزاری پیش نشست علمی کنگره بین المللی قرآن و علوم انسانی در المصطفی(ص) واحد گرگان


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری پیش نشست علمی کنگره بین المللی قرآن و علوم انسانی در المصطفی(ص) واحد گرگان

پیش نشست علمی کنگره بین المللی قرآن و علوم انسانی با موضوع « رابطه استنباط علوم انسانی از قرآن با گونه های تفسیری» در المصطفی(ص) واحد گرگان با سخنرانی حجت الاسلام دکتر فاکر میبدی، برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی(ص) واحد گرگان، در این پیش نشست که به همت گروه علمی تربیتی قرآن و حدیث و همکاری معاونت پژوهش این واحد برگزار گردید در ابتدا دکتر محمد طاهر پاکدامن، دبیر علمی این همایش با وارداتی دانستن علوم انسانی موجود، این علوم را برگرفته از مبانی مکاتب غربی و غیراسلامی برشمردند و در مورد اهمیت علوم انسانی و دغدغه مندی اندیشمندان به خصوص مقام معظم رهبری در بحث تحول علوم انسانی و شکل گیری آن بر مبنای علوم اسلامی و به خصوص قرآن کریم سخن گفتند.

در ادامه حجت الاسلام دکتر فاکر میبدی، سخنران این نشست علمی، در مورد « رابطه استنباط علوم انسانی از قرآن با گونه های تفسیری» به ایراد سخن پرداختند و با طرح این سوالات که ما چگونه از قرآن استنباط کنیم و پژوهشگر ما، ماهیت بحث و هویت بحث چه باشد، اظهار داشت: در رابطه قرآن و علم، علم به معنای مجموعه و مطلق آگاهی است و قرآن کتاب هدایت است و شأ ن قرآن با این ادعا که همه علوم در قرآن وجود دارد بالا نمی رود. زیرا در این صورت قرآن کریم به یک کشکول تبدیل می شود.

 ایشان با بیان اینکه ما در معرفی قرآن و بیان مبدا نزول آن  و ... بسیار بحث کرده ایم افزودند: آن چیزی که اکنون باید در مورد آن کار شود این است که در درون قرآن چیست.

استاد تمام جامعه المصطفی(ص) العالمیه، با توضیح تفسیر ترتیبی و تفسیر موضوعی قرآن کریم در مقام مقایسه افزودند: تفسیر ترتیبی دریاچه ای است با عمق کم ولی تفسیر موضوعی چاهیست عمیق و ژرف و اگر بخواهیم آموزه های قرآن کریم را به دست آوریم، به چاه عمیق نیازمندیم و دریاچه کم عمق جوابگوی نیاز ما نیست.

 


١٨:٣٧ - شنبه ٣٠ بهمن ١٣٩٥    /    شماره : ٨٣٣٩٨    /    تعداد نمایش : ٣٠٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
شماره تماس : 01732436254