ارائه الگوی تعامل بین مذاهب در نظام اسلامی می بایست با روح صلابت و شهامت با عقلانیت و اعتدال باشد. ریاست محترم جامعه المصطفی(ص)
صفحه اصلی :: اخبار > برگزاری جلسه نقد کتاب در واحد گرگان


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری جلسه نقد کتاب در واحد گرگان

به منظور ترویج نقد و نقد کتاب، «جلسه نقد کتاب» به همت انجمن علمی پژوهشی زبان و ادبیات فارسی و با همکاری معاونت پژوهش در واحد گرگان برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی(ص) واحد گرگان، در این جلسه، استاد سیدضیاء الدین جوادی، دبیر پژوهشی گروه عمومی، به بررسی و نقد دفتر شعری شاعر افغانی:« نجیب بارور» با عنوان : «نام دیگر کابل »  پرداختند.

 سخنران، با معرفی اجمالی شاعر افغان و دفتر شعری او، به بررسی و نقد ساختاری و محتوایی این اثر پرداختند و گفتند: حوادث چند دهه افغانستان، درکنار همه رنجها و مصایب، سبب  مهاجرت و آشنایی کوچندگان  با فرهنگ و ادبیات فرا مرزی شد و نسل فرهیخته ای را بوجود آورد که سرمایه های معنوی و فرهنگی افغانستان خواهند بود . ایشان در معرفی اجمالی سراینده «نام دیگر کابل » گفتند: «نجیب بارور» که خود متولد و ساکن کابل می باشد، در اولین دفتر شعری خویش، به خلق و نشر غزلواره هایی پرداخته است که در آنها آرمانهای خویش در باب وحدت سرزمین های پارسی گویان: ایران، تاجیکستان و افغانستان را مطرح کرده است و نخستین غزلواره او در این دفتر، با بیت:(هر کجا مرز کشیدند، شما پل بزنید ...حرف تهران و سمرقند و سرپل بزنید) سبب اشتهار او شده است.

 استاد جوادی در ادامه نقد دفتر شعر، به موضوعاتی چون : بیان تفرقه های قومی، گسترش نفع طلبی های صاحبان نفوذ درافغانستان، رنجهای زنان و دختران پامیر، و... در اشعار این شاعر اشاره کردند و اظهار داشتند: شاعر افغان، در این دفتر شعر با چینش هوشمندانه غزلها، ضمن بیان بثّ و شکوا ها از مسائل میهن خویش ، به زعم خود ضمن بیان درد، به درمان ها نیز اشاره کرده است و در بخش بیان احساسات عاطفی و تغزلی با تلمیحات زیبا و اشارات کنایی و با استفاده از واژگان آشنای مردم، صمیمانه با مخاطب ارتباط برقرار کرده است؛ اما به نظر می رسد برخی غزلهای او همانند برخی شاعران افغان یا گویندگان فارسی گوی شبه قاره هند، نوعی اغلاق و پیچیدگی مفاهیم را برای فارسی زبانان ایران به همراه دارد و در برخی ابیات خروج از اوزان شعری مشاهده می شود .

دبیر پژوهشی گروه عمومی جامعه المصطفی(ص) واحد گرگان افزود: شعر «نجیب بارور» نشان می دهد که او به رغم تحصیلات در علوم سیاسی، از تاریخ و ادبیات دینی آگاه است وگاه با بهره گیری از واژگان قرآنی، به سرایش ابیات زیبا توفیق یافته است که نمونه های آن را در غزلهای : تاک پیراهنت، ننگ یک خوشه گندم ، شکوه فیلها و... می توان دید.

 


١٥:٤٥ - شنبه ٧ اسفند ١٣٩٥    /    شماره : ٨٣٦٠٩    /    تعداد نمایش : ٣٠٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
شماره تماس : 01732436254