ارائه الگوی تعامل بین مذاهب در نظام اسلامی می بایست با روح صلابت و شهامت با عقلانیت و اعتدال باشد. ریاست محترم جامعه المصطفی(ص)
صفحه اصلی :: اخبار > برگزرای نشست علمی «رابطه فلسفه با علوم انسانی اسلامی» در جامعه المصطفی واحد گرگان


  چاپ        ارسال به دوست

برگزرای نشست علمی «رابطه فلسفه با علوم انسانی اسلامی» در جامعه المصطفی واحد گرگان

با همت انجمن علمی پژوهشی فلسفه و پشتیبانی معاونت پژوهش جامعه المصطفی(ص) واحد گرگان، نشست علمی تحت عنوان « رابطه فلسفه با علوم انسانی اسلامی » برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی(ص) واحد گرگان، در این نشست که با حضور اساتید، دانش پژوهان و کارکنان این واحد برگزار گردید، حجة الاسلام و المسلمین دکتر عباسی رئیس مدرسه عالی حکمت و دین پژوهی و معاون پژوهش جامعه المصطفی(ص) العالمیه، ضمن توجه به ماه رجب و بهره برداری از روزهای پایانی این ماه و بیان اهمیت بعثت رسول اکرم(ص)، به مسأله رابطه فلسفه با علوم انسانی اسلامی پرداختند.

معاون پژوهش جامعه المصطفی(ص) العالمیه، با بیان تفاوت های اساسی فلسفه و حکمت اسلامی با فلسفه معاصر غرب، به شکل گیری تمدن اسلامی در بستر فرهنگ اسلامی و تأثیر قرآن و سنت در پدید آمدن علوم و از جمله حکمت و فلسفه اسلامی پرداختند و اظهار داشتند: فلسفه اسلامی هم از جهت کیفی و هم از جهت کمی تفاوت فراوانی با فلسفه یونان دارد.

ایشان با بیان این نکته که اسلامی سازی علوم انسانی بدون توجه به فلسفه و حکمت اسلامی غیر ممکن است افزودند: چرا که علوم انسانی در دو قرن اخیر در غرب شکل گرفته است که مبتنی بر فلسفه های مختلف غربی است. علوم انسانی در واقع همان علوم فرهنگی است که مبتنی بر جهان بینی برخاسته از هستی شناسی، انسان شناسی، معرفت شناسی و روش شناسی فلسفی است.

وی افزود: باید یادآور شد که تائید علم دینی نه تنها مورد توجه مسلمانان، بلکه مورد توجه پیروان سایر ادیان هم قرار گرفته است و حتی امروز نظریه پردازان پست مدرن هم منتقد علوم انسانی غربی هستند.

حجة الاسلام و المسلمین دکتر عباسی، ضمن اشاره به نظریات مختلف در مسأله «تحول علم»، تأکید نمودند که، اسلامی سازی علوم انسانی با توجه به فلسفه و حکمت اسلامی قابل امکان است و فرایند این تحول را شبیه نظریه معروف «ساختار انقلاب های علمی» دانستند.

در پایان دکتر عباسی به پرسش های حاضرین در نشست علمی پاسخ دادند.


١٩:٥٠ - چهارشنبه ٦ ارديبهشت ١٣٩٦    /    شماره : ٨٤٩٠٥    /    تعداد نمایش : ١٩٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
شماره تماس : 01732436254