ارائه الگوی تعامل بین مذاهب در نظام اسلامی می بایست با روح صلابت و شهامت با عقلانیت و اعتدال باشد. ریاست محترم جامعه المصطفی(ص)
صفحه اصلی :: اخبار > برگزاری آئین افتتاح ساختمان جدید و مراسم آغاز سال تحصیلی 96-97 در المصطفی(ص) واحدگرگان


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری آئین افتتاح ساختمان جدید و مراسم آغاز سال تحصیلی 96-97 در المصطفی(ص) واحدگرگان

آئین افتتاح ساختمان جدید و مراسم آغاز سال تحصیلی 96-97 در جامعة المصطفی(ص) العالمیه واحد گرگان با حضور آیت الله اعرافی و اعضاء هیات رئیسه المصطفی(ص) و مسئولان استان گلستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی جامعة المصطفی(ص) العالمیه واحد گرگان، در این مراسم، «آیت الله اعرافی» رئیس جامعه المصطفی(ص) و مدیر حوزه های علمیه کشور طی سخنانی اظهار داشتند: جامعه المصطفی(ص) باید پیشگام در پایه ریزی همگرایی اسلامی باشد
ایشان افزودند: ضروری است جامعه المصطفی(ص) با مهم دانستن فقه نظامات، تدریس فقه معاشرت اسلامی، فقه مقارن و فقه تقریبی را به صورت جدی در دستور کار خود قرار دهد و این مرکز علمی باید در پرداختن به همگرایی اسلامی، همزیستی تمدنی اسلامی و زیست مشترک مسلمانی پیشگام باشد و با توجه به ظرفیت های موجود می تواند الگوهای اسلامی را برجسته و به تمام دنیا عرضه نماید.
به گفته ایشان؛ اگر رابطه دائمی و گفتگوی مسالمت آمیز بین امت اسلامی وجود داشت امروز به این نقطه اسفبار که مسلمانان با تیغ تکفیر همدیگر را ذبح و کشتار می کنند نمی رسیدیم.
مدیر حوزه های علمیه کشور با تاکید بر اینکه جامعه المصطفی(ص) امروز می تواند مدل جدیدی از نظام علمی و آموزشی را برای جهان اسلام طراحی نماید، تصریح کرد: این واحد آموزشی با توجه به ظرفیت های موجود می تواند الگوهای اسلامی را برجسته و به تمام دنیا عرضه نماید.
وی، افزود: علمای شیعه و سنی باید گام های بلندی را در جهت تقویت مشارکت و همکاری با هم بردارند و در عصر حاضر بیشتر باید به سراغ دعوت و هدایت غیر مسلمانان رفت و آنها را با اصول و آموزه های ناب اسلامی آشنا کرد.
امام جمعه قم، اصلاح علما و روحانیون اسلامی را در کاهش دردهای جانکاه کشورهای اسلامی بسیار موثر دانست و گفت: علما و روحانیون مهمترین پایه های امت اسلامی هستند و اصلاح اعتقادات و نگرش های آنان بر مبنای اسلام اصیل به وحدت و همدلی مسلمین کمک می کند.
وی، ادامه داد: مذاهب اسلامی به دنبال این باشند که یک عالم سنی در کلاس درس عالم شیعه شرکت کند و یک عالم شیعه نیز در کلاس درس یک عالم سنی حضور داشته باشد.

به گفته وی؛ ایجاد تعامل در تدریس و تدرس و مباحثه برای رسیدن به نقاط مشترک اسلامی برای پاسخ دادن به مباحث و شبهات امروز مفید است.

آیت الله اعرافی، با بیان اینکه فلسفه عبادات پیمودن فاصله بین انسان و معبود است، خاطر نشان کرد: طلاب و دانش پژوهان جامعه المصطفی(ص) باید با عبور از روح عبادت، معرفت و بصیرت به قله های ایمان و یقین برسند.

قبل از سخنان آیت الله اعرافی در این مراسم، «آیت الله سید کاظم نورمفیدی» نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه شهرستان گرگان طی سخنانی اظهار داشتند: جامعه المصطفی(ص) از مکان هایی است که دانش پژوهان ملل مختلف با تحصیل در آن می توانند راه های تقریبی را بیاموزند و با آشنایی با توطئه های سوء دشمن، مردم کشور خود را نیز با روش های شوم دشمنان آشنا سازند.
به گفته ایشان؛ تحصیل در جامعه المصطفی(ص) فرصت غنیمتی برای دانش پژوهان است تا افکار و عقاید ناب اسلامی را به اقصی نقاط جهان معرفی نمایند.
امام جمعه گرگان با اذعان بر شرایط سخت و پیچیده امروز جهان اسلام، تصریح کرد: ضروری است همه سران کشورهای اسلامی، متفکران و اندیشمندان اسلامی اتحاد و هم افزایی را پیشه خود سازند تا شاهد بروز جنگ و فتنه در بین دول اسلامی نباشیم.
ایشان افزوند: دنیای مسیحیت که غرق در جنگ و جدال با همدیگر بودند امروز با اتخاذ روش عاقلانه به صلح و صفا با همدیگر دست یافته اند.
به گفته ایشان؛ اسلام با ظهورش همه انسان ها را به صلح و آرامش دعوت کرد؛ ولی وجود پاره ای اختلافات بی اساس تیشه بر ریشه امت اسلامی زده است.
عضو خبرگان رهبری، گروه های تکفیری را خارج از دایره اسلام و مسلمانی دانست و گفت: چطور ممکن است کسانی خودشان را پیرو اسلام و پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) بدانند ولی در عمل خلاف آنرا نشان دهند.
وی ادامه داد: جریانات افراطی که به راحتی دست به کشتار انسان های بی گناه می زنند فرقی با بودائیان افراطی میانمار ندارند.

ایشان افزودند: همه مسلمانان در برابر حفظ اسلام و امت اسلامی مسئول هستند و باید جوابگوی نبی مکرم اسلام (ص) باشند.

آیت الله نورمفیدی با یادآوری اینکه استان گلستان از لحاظ وحدت و همدلی فِرق و مذاهب اسلامی نمونه کشور است، ابراز کرد: این موفقیت حاصل پذیرش همدیگر، رفتار صادقانه و احترام متقابل به همدیگر بوده است.
شایان ذکر است در ابتدای این مراسم، حجت الاسلام تقوی رئیس جامعه المصطفی واحد گرگان ضمن ارایه گزارشی از ظرفیتهای جدید آموزشی و رفاهی، تعداد دانشپژوهان، مقاطع و رشته های تحصیلی و ... این مجموعه علمی فرهنگی، اظهار داشت:در جهان معاصر برای جلوگیری از اسلام هراسی در کشورهای غربی، تربیت عالمان تقریبی بسیار کارگشا است.
حجت الاسلام علی تقوی با تبریک افتتاح ساختمان جدید این مرکز و آغاز سال تحصیلی جدید، افزود: تربیت عالمان دینی متعهد با روحیه همگرایی از سایر مذاهب از ماموریت های این مرکز است.
به گفته وی؛ ارائه الگوی عالم تقریبی دارای روحیه صلابت و شهامت همراه با اعتدال و عقلانیت، نشر و ترویج اسلام ناب محمدی(ص)، تبیین گفتمان انقلاب اسلامی و آموزه های رهبری از اقداماتی است که در این مرکز دنبال می شود.
گفتنی است؛ در این مراسم برنامه های متنوعی مانند: اجرای نمایش صلح و همدلی توسط تعدادی از دانش پژوهان با ملیتها و مذاهب متفاوت و اجرای دکلمه و متن ادبی به اجرا در آمد و در پایان از طلاب و دانش پژوهان ممتاز جامعه المصطفی(ص) گرگان که در سال تحصیلی گذشته موفق به کسب نمرات برتر شده بودند تجلیل به عمل آمد. 

 


٢٣:١٦ - سه شنبه ٢٨ شهريور ١٣٩٦    /    شماره : ٨٨٦٨٣    /    تعداد نمایش : ٣٨٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
شماره تماس : 01732436254