ارائه الگوی تعامل بین مذاهب در نظام اسلامی می بایست با روح صلابت و شهامت با عقلانیت و اعتدال باشد. ریاست محترم جامعه المصطفی(ص)
صفحه اصلی :: اخبار > برگزاری نشست علمی ادبی در واحد گرگان


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری نشست علمی ادبی در واحد گرگان

 

نشست علمی  ـ ادبی  بررسی احوال و آثار کمال الدین اسماعیل وحشی بافقی  در واحد گرگان برگزارشد.

به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی(ص) واحد گرگان، دراین جلسه که توسط گروه زبان و ادبیات فارسی و انجمن ادبی دانش پژوهان و با حضور طلاب دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد ادبیات و تعدادی از علاقه مندان رشته های دیگر برگزار شد ، سخنران جلسه استاد سید ضیاء الدین جوادی مدیر گروه زبان و ادبیات فارسی المصطفی(ص) واحد گرگان، به بررسی وضعیت ادبی عصر صفویه، بویژه تحولاتی که در زمان شاه تهماسب صفوی رُخ داد پرداختند.

ایشان با تشریح شرایط فرهنگی و سیاسی عصر شاه تهماسب، اظهار داشت: به دلیل عدم علاقه شاه تهماسب به شعر و ادب فارسی، برخی شاعران به هندوستان و دربار گورکانیان هند روی آورند و برخی به ادبیات دینی غنا بخشیدند و برخی نیز به دربارهای کوچک درون کشور متوسل شدند. از شاعران بزرگ این عصر که در واقع تحولات مکتب واسوخت با شعر او رنگ جدی گرفت می توان از کمال الدین اسماعیل وحشی بافقی نام برد.

ایشان علت گزینش این موضوع برای این نشست علمی را احیاء نام شاعرانی برشمردند که در پرتو پر فروغ شاعران هم عصر چون محتشم کاشانی، کلیم و... از چشمها پنهان مانده اند.

مدیر گروه زبان و ادبیات فارسی المصطفی(ص) واحد گرگان، در بخش دیگری از سخنان خود از احوال و زندگی پر از درد و رنج  وحشی و ناکامی های او در برپایی زندگی کمتر از متوسط و حتی فقیرانه، سخن گفته و ادامه دادند: سخن وحشی بویژه در فرهاد و شیرین که ناتمام باقی مانده و بعداً وصال شیرازی آن را به پایان رسانید، نشان می دهد که او شاعری توانا بوده است و رقت احساس و استواری سخن  او را در شاعران عصر صفوی کمتر می توان یافت. با این همه فقر و ناخوشایندی زندگی و چهره، او را در تمام عمر رنج می داد. با این همه در بسیاری موارد مناعت طبع از خود نشان می داد و در آثار او بویژه خلدبرین ابیات پندآموز و تعلیمی بسیار می توان یافت و مقدمه دلنشین او در آغاز مثنوی فرهاد و شیرین از نمونه های دلنشین مناجات می باشد که بسیار اوقات در برنامه های مناجات صبحگاهی و ادبی رادیو پخش می گردد.

استاد سید ضیاء الدین جوادی افزود: وحشی بعد از وفات شگفت انگیز خویش نیز دمی آسوده در خاک نخفت و بعد از فوت، بعد از مدتها، لوح قبر او را در گلخن حمامی قدیمی یافتند و بعد از مدتی تکریم بوسیله وزارت فرهنگ آن زمان، با گسترش یزد و طرح نوین شهر، دوباره آرامگاه وحشی بافقی در مسیر خیابانهای شهر قرارگرفت و پیکر او در رنج عبور اتوموبیلهاست. با این همه سخن استوار و رقت احساس و عاطفه او، گنجینه ای پربار بر ادبیات فارسی عصرصفوی افزود .

 


١٣:٢٦ - پنج شنبه ٢٦ مهر ١٣٩٧    /    شماره : ٩٥٤٢٩    /    تعداد نمایش : ٨١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
شماره تماس : 01732436254