ارائه الگوی تعامل بین مذاهب در نظام اسلامی می بایست با روح صلابت و شهامت با عقلانیت و اعتدال باشد. ریاست محترم جامعه المصطفی(ص)
صفحه اصلی :: اخبار > برگزاری نشست علمی « اهمیت علم کلام - نقش امام ماتریدی در علم کلام » در نمایندگی گرگان


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری نشست علمی « اهمیت علم کلام - نقش امام ماتریدی در علم کلام » در نمایندگی گرگان

نشست علمی « اهمیت علم کلام - نقش امام ماتریدی در علم کلام » با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین دکتر عزالدین رضانژاد در جامعه المصطفی العالمیه نمایندگی گرگان برگزار شد .

به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی(ص) نمایندگی گرگان، در ابتدای این نشست که گروه فلسفه و عرفان اسلامی، به منظور آشنایی دانش پژوهان با علم کلام و کلام ماتریدی برگزار کرد، دکتر مسیلینی ( مدیر گروه فلسفه و عرفان اسلامی ) با عرض خیر مقدم به مهمانان ، افق پیش روی گروه را راه اندازی رشته کلام ( کلام ماتریدی ) عنوان کرد .

در ادامه استاد رضا نژاد مباحث خود را ارائه دادند .

ایشان ابتدا با بیان تاریخچه ی علم کلام ، به معرفی جریانات مهم کلامی پرداختند و سپس به اهمیت علم کلام و نقش امام ماتریدی در رونق علم کلام اشاره داشتند و بیان نمودند که امام ماتریدی و کلام ماتریدی به نسبت سایر جریانات کلامی، کمتر شناخته شده است .

ایشان پاسخ به شبهات را یکی از مهمترین وظایف علم کلام دانسته و اشاره کردند که پیروان هر جریان کلامی با استفاده از مبانی و مبادی آن جریان، می توان به شبهات پاسخ داد و در موضوعات جدید ، از روش عقلی بهره برد چنانکه متکلمینی چون امام ماتریدی، از این روش استفاده کردند .

استاد رضا نژاد در ادامه با مقایسه ی جریان اشعری و ماتریدی برخی نقاط مشترک و نقاط افتراقی مباحثی همچون: چون حسن و قبح ، عقل و دین ، حدوث و قدم قرآن و ... را عنوان کردند.

در پایان جلسه نیز به سوالات دانش پژوهان پاسخ داده شد.


١٣:٠٩ - سه شنبه ٣ ارديبهشت ١٣٩٨    /    شماره : ٩٨٧٩٦    /    تعداد نمایش : ٢٩٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
شماره تماس : 01732436254