صفحه اصلی > آشنایی با استان گلستان 

 

آشنایی با استان گلستان

1- موقعیت: در جنوب شرقی دریای خزر واقع شده است و از شمال به جمهوری ترکمنستان، از جنوب به استان سمنان، از شرق به استان خراسان شمالی واز غرب به استان مازندران محدود می‌شود.

2- مساحت و جمعیت

- مساحت ۲۲ هزار کیلومتر مربع

- جمعیت حدود ۲ میلیون نفر

3-  آب و هوا:  کوهستانی مدیترانه و نیمه بیابانی

۴ - فعالیت‌های اقتصادی: کشاورزی، دامداری، شیلات، صنایع تبدیلی و صنایع دستی

۵ - راه های ارتباطی: این استان با دارا بودن دو فرودگاه بین المللی(در گرگان مرکز استان و شهرستان کلاله در شرق استان) همچنین راه آهن تهران_ شمال و گرگان_ اینچه برون_  ترکمنستان در کریدور بین‌المللی کشورهای cis قرار دارد.

6- قومیت و مذاهب:

 - قومیت: فارس،ترک،ترکمن، سیستانی، بلوچ، قزاق با زبان و گویش و فرهنگ خاص

- مذهب: تشیع و تسنن

۷ - مراکز مذهبی و علوم دینی: در کنار حوزه‌های علمیه و هزارها مساجد شیعی در استان، ۱۰۴ مدرسه علوم دینی اهل سنت و ۱۵۰۰ مسجد اهل سنت در مناطق و شهرهای مختلف سنی نشین وجود دارد.

8- جاذبه های گردشگری: استان گلستان به علت دارا بودن مناظر بدیع و چشم‌اندازهای طبیعی و مواهب الهی از جمله جنگل‌های سرسبز، پارکهای جنگلی، دریا و ساحل زیبا، آبشارها، چشمه سارها، تالاب های بین المللی، برج

های تاریخی، مقبره مشاهیر، کاخ های قدیمی، آثار باستانی و... از جایگاه ویژه‌ای در صنعت گردشگری و توریسم برخوردار است و همواره میزبان گردشگران زیادی از داخل و خارج از کشور می باشد.

 

9- مفاخر علمی و تاریخی: مفاخری چون سید شریف جرجانی، عبدالقاهر جرجانی، فخرالدین اسعد گرگانی، میرفندرسکی، میرداماد، مختومقلی فراغی و... از افتخاران گلستان می باشد.

 

     

     

 

     

 کل بازدید ها: 1518195 بازدید امروز: 36