ارائه الگوی تعامل بین مذاهب در نظام اسلامی می بایست با روح صلابت و شهامت با عقلانیت و اعتدال باشد. ریاست محترم جامعه المصطفی(ص)
صفحه اصلی :: اخبار > برگزاری نشست ادبی در مورد کلیله و دمنه در واحد گرگان


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری نشست ادبی در مورد کلیله و دمنه در واحد گرگان

 

درادامه سلسله نشست ها و سخنرانی های علمی گروه زبان و ادبیات فارسی و انجمن علمی زبان و ادبیات فارسی دانش پژوهان واحد گرگان نشستی ادبی در مورد کلیله و دمنه در این واحد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی(ص) واحد گرگان، در این نشست علمی ادبی که در سالن قدس این واحد برگزار شد، استاد سید ضیاء الدین جوادی مدیر گروه زبان و ادبیات فارسی ابتدا درباب معرفی و اهمیت کتاب کلیله ودمنه نکاتی را متذکر شدند.

سپس ایشان از روابط فرهنگی، تجاری و سیاسی حکومت ساسانی با امپراطوران هند سخن گفتند وعلاقه خسرو اول ساسانی ( انوشیروان ) را به نشر و گسترش علوم عقلی بویژه حکمت عملی از مبانی موثر در پیوندهای ایران و هند برشمردند. در ادامه ایشان دو روایت از کلیله و دمنه و شاهنامه را در مورد چگونگی آورده شدن کتاب ارزشمند (پنچاتنتره یا کرتکا و دمنکا یا کلیله و دمنه بعدی) توضیح دادند.  سخنران در ادامه بحث از اهمیت این کتاب در زمینه سیاست مدرن سخن گفتند و این که چگونه فیلسوف هندی (بیدپای) توانسته است به قول سعدی داروی تلخ نصیحت و راهنمایی های سیاسی  و اجتماعی را در ظرف پر از شهد حکایات حکیمانه، در کام رایِ هند (دابشلیم) فرو ریزد.

 مدیر گروه زبان و ادبیات فارسی واحد گرگان در بخش دیگری از سخنان خود در باب ترجمه های پهلوی وآنگاه سریانی و عربی و...توضیحاتی دادند واضافه کردند که مطالعه این کتاب علاوه بر درک ظرافت های ادبی اعجاز گونه نصرالله عبدالحمید منشی می تواند نقش عقل و خرد را در زندگی روزمره خوانندگان تثبیت کرده و عمق بخشد.

استاد جوادی درادامه با بررسی کوتاه برخی حکایات کلیله ودمنه مانند باب الاسد و الثور و باب الفحص عن امر دمنه یا باب القرد والسلحفاه یا باب البوم والغربان، نتایج بدست آمده از این حکایات را شگفت انگیز وساری و جاری در همه زمانها دانسته و دانش پژوهان را به مطالعه عمیق این کتاب شگفت انگیز ادبی و اجتماعی و سیاسی و اخلاقی فرا خواندند.

جلسه با پاسخ به برخی سئوالات حاضرین و نوید ادامه این بحث و قرائت و بررسی و تحلیل برخی حکایات این اثر گرانقدر پارسی در جلسات بعدی به پایان رسید . 

 

 

 

 


١٤:٠٥ - سه شنبه ١٥ آبان ١٣٩٧    /    شماره : ٩٥٦٤١    /    تعداد نمایش : ١٣٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
شماره تماس : 01732436254