ارائه الگوی تعامل بین مذاهب در نظام اسلامی می بایست با روح صلابت و شهامت با عقلانیت و اعتدال باشد. ریاست محترم جامعه المصطفی(ص)
صفحه اصلی :: اخبار > برگزاری نشست علمی" مبانی فقهی وحدت و انسجام اسلامی از منظر امام خمینی (ره)" در واحد گرگان


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری نشست علمی" مبانی فقهی وحدت و انسجام اسلامی از منظر امام خمینی (ره)" در واحد گرگان

 

نشست علمی با عنوان: مبانی فقهی وحدت و انسجام اسلامی از منظر امام خمینی (ره)با همکاری گروه علوم قرآن و حدیث، فقه واصول و معاونت پژوهش المصطفی(ص) واحد گرگان برگزار گردید.

  به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی(ص) واحد گرگان، در این نشست حجت الاسلام والمسلمین دکتر ترابی به عنوان سخنران این نشست، در خصوص وحدت از دیدگاه امام خمینی ره  مطالبی را ارائه نمود.

وی از جمله آرمان های بنیادین حضرت امام (ره) که ریشه در اندیشه ناب توحیدی ایشان داشت را همانا اقتدار اسلام و عزت و سرافرازی مسلمانان درسراسر عالم دانست و افزود: این باور از جمله اساسی ترین محورهای اندیشه سیاسی ایشان به حساب می آمد که البته بر اثر عوامل متعددی از درون و برون دنیای اسلام به صورت آرزویی دست نیافتنی به نظر می رسید. اما بر خلاف تصور خام پنداران، ثمره اعجاز گونه تلاش های خالصانه امام خمینی (ره) در جایگاه اسلام شناسی آگاه به مسائل روز و دارای درکی درست و واقع بینانه از پیچیدگی های معادلات جهان معاصر و رنگارنگی ترفندها و توطئه دشمنان قدرتمند بین المللی، دنیای اسلام را به مقدار زیادی به دستیابی به این هدف نزدیک ساخت و زمینه حصول نهایی آن را فراهم آورد.

اما آنچه مسلم است دشمنان و بدخواهان بیکار ننشسته و با آتش افروزی های مداوم و صد چهره خود و خطرناک تر از همه پاشیدن بذر اختلافات مذهبی در ابعاد گوناگون آن سعی در مغشوش کردن فضای معاصر در دنیای اسلام و تیره کردن روابط بین مسلمانان و چیدن میوه مطلوب دارند به همین دلیل بر دانشمندان مصلح و خیر خواهان در دنیای اسلام ضرورت دارد، به سیره نظری و عملی امام خمینی(ره) در ایجاد و توسعه و ماندگاری اساسی ترین عامل یعنیˈوحدتˈ در جامعه جهانی اسلام است، تأسی کنند. دکتر ترابی افزود: هنوز نوای دلنشین آن بنده مخلص الهی که بر گوش جان ها سروش عزت و برادری را سر می داد طنین انداز است که: واعتصموا بحبل الله جمیعا و لا تفرفوا. و در پرتو این کریمه شریفه و آیات مشابه نوای دل انگیز برادری و رأفت را بر پرده های ذهن و اندیشه مسلمانان و حتی سایر پیروان ادیان الهی تعبیه و از ضرورت وحدت آثار و نتایج آن و نیز خطرات و آفات فقدان این اکسیر محبت و عزت بیان می کرد.


١٣:٤٩ - پنج شنبه ٨ آذر ١٣٩٧    /    شماره : ٩٥٩٣٨    /    تعداد نمایش : ١٥٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
شماره تماس : 01732436254