ارائه الگوی تعامل بین مذاهب در نظام اسلامی می بایست با روح صلابت و شهامت با عقلانیت و اعتدال باشد. ریاست محترم جامعه المصطفی(ص)
صفحه اصلی :: اخبار > برگزاری اردوی علمی پژوهشی اساتید و دانش پژوهان رشته حقوق در واحد گرگان


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری اردوی علمی پژوهشی اساتید و دانش پژوهان رشته حقوق در واحد گرگان

 به همت گروه و انجمن علمی پژوهشی حقوق و معاونت پژوهش المصطفی(ص) اردوی علمی پژوهشی برای این رشته برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی(ص) واحد گرگان، در این اردوی علمی پژوهشی ، دکتر حسن بوژمهرانی عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد شهرستان آزادشهر طی سخنانی به موضوع ویژگیهای برجسته ی انقلاب اسلامی ایران پرداخت.

ایشان ضمن تبیین مفهوم انقلابهای سیاسی و لوازم نظری، اجتماعی و سیاسی برای وقوع آن اظهار داشت: انقلاب اسلامی فارغ از نوع نگرش سیاسی دینی، حرکتی اصیل و توجیه پذیر بود. چرا که این انقلاب در امتداد نهضت مشروطه و ملی شدن صنعت نفت در ایران بوده و ریشه های عمیقی در سنت و تاریخ جامعه ی ایرانی داشت. لذا می توان آن را نهضتی با اصالت دانست.

وی با بیان اینکه هر کدام از انقلابهای فرانسه و روسیه در نوع خود مهم و اثرگذار بودند و باید آنها را جدی انگاشت، افزود: امّا برجستگی های انقلاب اسلامی از حیث نوع ایدئولوژی، سازماندهی، رهبری و شرایط خاصّ محیط داخلی و بین المللی نیز جالب و برجسته بود.

عضور هیأت علمی دانشگاه آزاد شهرستان آزادشهر، انقلاب روسیه را مظهر بینش چپ و انقلاب فرانسه را سمبل بینش لیبرالیسم سکولار دانست و گفت: در مقابل، انقلاب اسلامی همزمان هم چالشی برای نظم سنتی سلطانیستی در سیاست ایران و هم اعتراضی به سبک و روند مدرن سازی جامعه به سبک غربی بود.

دکتر بوژمهرانی با اشاره به  نظریات اندیشمندانی مانند میشل فوکو، جان اسپوزیتو و نیکی کدی، انقلاب اسلامی را انقلابی با ایده های رهایی بخش، جمهوریت گرایانه و نفی ایدئولوژی های دنیای مدرن بر شمرد و افزود: برای فهم و تحلیل انقلاب اسلامی نمی توان به نظریات لیبرال و مارکسیستی بسنده کرد و باید به دنبال تحلیل آن در چارچوب انگاره های خاصّ خودش بود؛ چرا که انقلاب اسلامی بسیاری از مفروضات رویکردهای رایج در علم سیاست را به چالش کشیده است. از اینرو نفی رویکرد چپ مارکسیستی با توجه به آموزه های الاهیات رهایی بخش و اندیشه های اسلامی و طرد ایده های مارکسیتی از قبیل (خاصیت افیونی دین و مذهب، حمایت دین و نهادهای دینی از اشرافیت ثروت و قدرت و زیر بنا بودن اقتصاد) و همچنین نفی نگرش لیبرال با رهبری مرجعیت دینی و تشکیل جمهوری دینی و نه جمهوری سکولار، از دستاوردهای انقلاب اسلامی به شمار می رود.

عضور هیأت علمی دانشگاه آزاد شهرستان آزادشهر، در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح ماهیت حکومت پهلوی پرداخت و گفت: علاوه بر معضل کهنه ی استبداد و دیکتاتوری که در طول تاریخ ایران شاهد آن بوده ایم حکومت پهلوی گرفتار معضلاتی مانند: دست نشاندگی و وابستگی به قدرتهای خارجی، نادیده گرفتن و تحقیر وزن فرهنگی و اجتماعی دین و نهادهای دینی، الگوی توسعه ی غیر بومی و نامنسجم با ساخت و بافت سنتی تاریخی و فرهنگی جامعه ایرانی و شکل گیری و تثبیت الگوی نادرستِ اقتصاد نفتی و تبعات توسعه سوز آن نیز بود.

دکتر بوژمهرانی در تحلیل روند انقلابها افزود: انقلابها از آن حیث که محصول کنشگری انسانهایند، مستعد انواع آسیبها و آفتها هستند و دائما باید نگرش آسیب شناسانه به روند انقلاب داشت. شهید مطهری در آغاز انقلاب که همه مشغول تمجید بودند در شش محور خطرات و آسیبهای یک نهضت و حرکت دینی را مطرح کرد و این است فرق یک محقق و تئوریسین با یک مقلد و نگرش احساسی عوامانه.

وی علت عمده ی ابهامات درباره چرایی و چگونگی وقوع انقلاب اسلامی را فقدان نگرش تاریخی و بی تاریخ شدن نسل جدید دانست وگفت: معمولاً چهل تا پنجاه سال باید از انقلاب بگذرد تا بتوان ارزیابی دقیق تری از امر واقع شده داشت.آنهم در جامعه ی سیاست زده ی ایران که هنوز در مورد نهضت ملی شدن نفت و نهضت مشروطه هم ملاحظات سیاسی در نوع تحلیلها بسیار اثر گذار است.

 


١٤:٢٨ - جمعه ٢٣ آذر ١٣٩٧    /    شماره : ٩٦١٧٥    /    تعداد نمایش : ٢٠١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
شماره تماس : 01732436254