ارائه الگوی تعامل بین مذاهب در نظام اسلامی می بایست با روح صلابت و شهامت با عقلانیت و اعتدال باشد. ریاست محترم جامعه المصطفی(ص)
صفحه اصلی :: اخبار > حضور جامعه المصطفی(ص) واحد گرگان در دومین نمایشگاه دست‌آوردهای پژوهشی المصطفی


  چاپ        ارسال به دوست

حضور جامعه المصطفی(ص) واحد گرگان در دومین نمایشگاه دست‌آوردهای پژوهشی المصطفی

جامعه المصطفی(ص) واحد گرگان در کنار سایر نمایندگی ها و مراکز داخل و خارج المصطفی(ص) در دومین نمایشگاه دست‌آوردهای پژوهشی المصطفی حضور یافت.

به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی(ص) واحد گرگان، حجت‌الاسلام والمسلمین عباسی، رئیس جامعه‌المصطفی، در افتتاحیه دومین نمایشگاه دست‌آوردهای پژوهشی المصطفی، ضمن تبریک هفته پژوهش اظهار داشت: از تمام عزیزانی که مسئولایت مدیریت کاروان پژوهشی المصطفی را بر عهده دارند و امروز بخشی از آثار فاخر علمی المصطفی را به منصه ظهور رسانده‌اند، تشکر می‌کنم.

وی هفته وحدت حوزه و دانشگاه را نیز مورد توجه قرار داد و ابراز داشت: دو نهاد اصلی آموزشی و پژوهشی جمهوری اسلامی ایران، هرگاه با یکدیگر همکاری نموده‌اند، دست‌آوردهای ارزشمندی برای انقلاب اسلامی رقم زده‌اند. در سال‌های آینده، شاهد برکات بیشتر نزدیکی و وحدت حوزه و دانشگاه خواهیم بود.

حجت‌الاسلام والمسلمین عباسی با بیان این که عرضه دست‌آورد فعالیت‌های سازمان‌یافته مرکز علمی بسیار مهم است، خاطرنشان کرد: رتبه علمی مراکز دانشی از طریق ارزیابی آثار عالمی و تولیدات فاخر دانشی مراکز صورت می‌گیرد.

وی، در ادامه، به نقش مدیریت پژوهش و تأثیر آن در پویایی فعالیت‌های پژوهشی اشاره نمود و ابراز داشت: حوزه‌های علمیه به عنوان مراکز تاریخی، علمی و پژوهشی، ظرفیت بسیار عظیمی در اختیار ما قرار داده است؛ با وجود تنگناهای مختلف در بزنگاه‌های تاریخی، علما توانسته‌اند آثار علمی برجسته‌‌ای ارائه نمایند که امروز مورد اعجاب همگان است.

رئیس جامعه‌المصطفی، در ادامه، به برخی از فعالیت‌های فاخر علمای اسلام اشاره نمود و ابراز داشت: آثار علمی علما از چنان غنایی برخوردار است که به جرأت می‌توان گفت شاید ده‌ها مرکز پژوهشی بتوانند به چنین دست‌آوردهای پژوهشی دست یابند.

وی با بیان این که در عصر جدید و با توجه به وسعت تاریخ، ظرفیت‌های تازه‌ای در حوزه‌های علمیه فراهم شده است، خاطرنشان کرد: ضرورت دارد کار پژوهش را پیش‌نیاز درس‌ها بدانیم و به درستی برنامه‌ریزی و مدیریت نماییم.

حجت‌الاسلام والمسلمین عباسی افزود: جامعه‌المصطفی و اصناف المصطفی در دو دهه فعالیت مدیریت پژوهشی، ضمن راه‌اندازی معاونت پژوهش، توجه ویژه‌ای به سامان‌دهی پژوهشگران داشته‌اند.

رئیس جامعه‌المصطفی تقسیم کار را در عرصه‌های جهانی، از وظایف مدیریت پژوهشی عنوان کرد و یادآور شد: برای پاسخ‌گویی متقن به نیازهای جهانی، نیازمند سامان‌دهی ظرفیت‌ها و تقسیم کار براساس حوزه‌های تخصصی هستیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین عباسی ظرفیت‌ها و وضعیت‌های نسبی مراکز المصطفی را حائز اهمیت دانست و اذعان داشت: نمایندگی لبنان، نمونه‌ای موفق از فعالیت پژوهشی جامعه‌المصطفی در گستره جهانی است.

وی با بیان این که یکی از اقدامات مدیریت پژوهشی، تعریف عرصه‌های همکاری است، اظهار داشت: ارتباط با مراکز علمی جهان، از ملزومات رشد مجموعه‌های علمی است؛ تعامل و گفت‌وگو و نیز گستره و نوع همکاری با دیگر مراکز علمی جهان، نقش بسزایی در رشد و بالندگی مراکز دارد.

رئیس جامعه‌المصطفی برگزاری نشست‌ها و همایش‌های مشترک و تعریف پروژه‌های پژوهشی را گسترش‌دهنده ظرفیت‌ها در عرصه‌های بین‌المللی دانست و یادآور شد: با توجه به محدودیت امکانات، شناسایی اولویت‌ها، امر مهمی است که باید در رده‌بندی و اولویت‌سنجی نیازها مورد توجه قرار گیرد.

وی تبیین و تدوین اولویت‌ها را از مهم‌ترین وظایف مدیریت پژوهشی برشمرد و ابراز داشت: تربیت پژوهشی، از وظایف مدیریت پژوهشی است؛ در مراکز مهم علمی جهان، آموزش و پژوهش همراهی و همگامی سیستماتیک دارند؛ به منظور تقویت بنیه‌های پژوهشی مراکز علمی، باید در نظام آموزشی پژوهش‌محور، پژوهش‌های کلاسی و پایانی بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

رئیس جامعه‌المصطفی پیش‌بینی تربیت پژوهشگر را در نظام آموزشی، از ملزومات فعالیت‌های بین‌المللی عنوان کرد و یادآور شد: نظام آموزشی ما باید پژوهش‌محور و پژوهش‌مدار باشد؛ تقویت و تربیت پژوهشگران، از دیگر وظایفی است که باید مورد توجه مدیریت پژوهشی قرار گیرد.

وی توجه به پشتیبانی لازم را در حوزه‌های مختلف پژوهشی مهم ارزیابی نمود و اذعان داشت: ظرفیت بزرگی که امروز در آینه گوشه‌ای از دست‌آوردهای پژوهشی المصطفی شاهدیم، با کمترین هزینه‌ها به دست آمده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین عباسی تأکید کرد: در بسیاری از مراکز علمی، دست‌یابی به آثار مشابه دست‌آوردهای علمی المصطفی، چندین برابر بودجه‌ اعطایی به این مرکز را رقم خواهد زد.

وی با اشاره به این که محصولات گردآوری‌شده، تنها بخش کوچکی از تلاش‌های علمی طلاب و دانش‌پژوهان جامعه‌المصطفی است، ابراز  داشت: پژوهش در عرصه تولید علم دینی، از مهم‌ترین مأموریت‌های امروز المصطفی برای رسیدن به آفاق قلمروهای پژوهشی است.

رئیس جامعه‌المصطفی، در ادامه، به دغدغه‌های مطرح در زمینه ضعف در فقدان عرضه تولیدات علم دینی اشاره نمود و ابراز داشت: علوم انسانی رایج، محصول صدها سال پژوهش و فعالیت سنگین هزاران اندیشمند و مراکز علمی جهان با حمایت‌های دولتی است.

حجت‌الاسلام والمسلمین عباسی خاطرنشان کرد: این که علوم انسانی دینی تولید‌شدنی است، نباید مورد خدشه قرار گیرد، زیرا علوم انسانی، علوم ناظر به اقتضائات، شرایط و نیازهای انسانی است.

وی با بیان این که علوم دارای پارادایم، مبانی و زیرساخت‌های فرهنگی است، اظهار داشت: تولید علم دینی، واقعیتی تحقق‌پذیر است که برای رسیدن به آن، ضمن فراهم شدن زیرساخت‌ها، حمیت بیشتر و روزافزون مراکز پژوهشی را می‌طلبد.

رئیس جامعه‌المصطفی توجه به تولید علوم انسانی مبتنی بر نگاه دینی را از اولویت‌های پژوهشی المصطفی برشمرد و یادآور شد: احیای تراث علمی فاخر حوزوی و دینی، از دیگر وظایف مهم مدیریت پژوهشی است. شناسایی میراث علمی و عرضه آن به زبان روز و در دنیای جدید، کار بسیار بزرگی است. تبیین و تدوین فقه‌های تخصصی، این رویکرد را پی‌گیری می‌‌کند.

وی پژوهش‌های آینده‌پژوهانه را از دیگر رویکردهای مهم پژوهشی مراکز فعال بین‌المللی عنوان کرد و یادآور شد: باید ضمن توجه به سیر حرکت پژوهشی دنیا، سمت و سوی نیازهای آینده را شناسایی نماییم. مراکز پژوهشی باید با نگاه به آینده طراحی، مدیریت و برنامه‌ریزی نمایند.

حجت‌الاسلام والمسلمین عباسی، در پایان، ضمن تقدیر از تلاش و مجاهدانه پژوهشگران جامعه‌المصطفی، تصریح کرد: از کسانی که در برپایی این نمایشگاه و عرضه دست‌آوردهای علمی کاروان بزرگ المصطفی تلاش نموده‌اند، قدردانی می‌نمایم.

شایان ذکر است در ابتدای مراسم افتتاحیه دومین نمایشگاه دست‌آوردهای پژوهشی المصطفی حجت الاسلام بی نیاز، معاون پژوهشی المصطفی(ص) گزارشی از فعالیتهای پژوهشی و دستاوردهای این معاونت ارائه نمودند.

 

 

 


١٠:٣٥ - شنبه ٢٤ آذر ١٣٩٧    /    شماره : ٩٦١٩٨    /    تعداد نمایش : ١٦٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
شماره تماس : 01732436254