ارائه الگوی تعامل بین مذاهب در نظام اسلامی می بایست با روح صلابت و شهامت با عقلانیت و اعتدال باشد. ریاست محترم جامعه المصطفی(ص)
صفحه اصلی :: اخبار > برگزاری پیش نشست علمی همایش« امام علی بن موسی رضا(ع)» در نمایندگی گرگان


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری پیش نشست علمی همایش« امام علی بن موسی رضا(ع)» در نمایندگی گرگان

 

پیش نشست علمی همایش" امام علی بن موسی رضا(ع)و نهضت تمدنی  جهان اسلام  با مشارکت معاونت پژوهش المصطفی(ص) نمایندگی مشهد مقدس در المصطفی (ص) نمایندگی گرگان، برگزار گردید.

 

 به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی (ص) نمایندگی گرگان، در ابتدای این جلسه حجت الاسلام والمسلمین بخشاوند (معاون پژوهش المصطفی (ص) نمایندگی گرگان)، به نقش امام رضا (ع) به عنوان عالم اهل بیت در حوزه های مختلف به عنوان شخصیت منحصر به فرد و همچنین نهضت تمدنی جهان اسلام  اشاره کرده و اظهار داشت:

 1- اولین نقش امام رضا (ع) در تمدن اسلامی ایجاد نهضت علمی و ایجاد طرح مباحث علمی و ارائه نظرات جدید و راهکارهای علمی در رشته های مختلف طبیعی و نیز در مباحث نظری بود که انگیزه ورود اهل نظر را به حوزه تتبع و تحقیق شدت بخشید که در جای خود قابل توجه است.

 2- ورود دانشمندان در رشته های مختلف علمی از سایر بلاد به محیط جامعه اسلامی نیز به توسعه علمی کمک کرد. و در واقع موجب تشویق و ترغیب اهل علم به روی آوردن به علوم جدید و تولید علم شد.

3- برگزاری محافل علمی توسط همین دانشمندان و حضور آنان در محیط جامعه اسلامی خود موجب تشویق و ترغیب اهل علم  به روی آوردن جدی تر به علوم و تولید علم گردید که این اقدامات روشن گرانه امام رضا (ع)  در جهت تولید علم و اندیشه می تواند برای فعالان در آن حوزه الگویی کامل و اسوه ای حسنه باشد.

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین رقوی (معاون پژوهش نمایندگی المصطفی(ص) در مشهد مقدس) درخصوص همایش امام رضا (ع)  توضیحاتی را ارائه نمود و اظهار داشت: نهضت تمدنی جهان اسلام دوازدهمین همایشی است که توسط نمایندگی المصطفی(ص) در واحد مشهد در حال برگزاری است و الحمدالله توانستیم همایش را با استانداردهای بین المللی و علمی برگزار کنیم به این معنا که همایش با مجوز وزارت علوم ایران و با مجوز isc و پایگاه اطلاع رسانی جهاد دانشگاهی در حال برگزاری است. هدف این پیش نشست جذب مشارکت پژوهشگران و بحث و بررسی ریز محورهای همایش است.

ایشان در ادامه محورهای کلی همایش را توضیح داده و گفت: مباحث این همایش در 3 محور کلی :1- امام رضا(ع) و نهضت علمی 2- امام رضا (ع) و نهضت تمدنی 3- امام رضا (ع) و تاثیر متقابل تمدن ایرانی و تمدن اسلامی برنامه ریزی شده است.

وی سپس ضرورت برگزاری این همایش را یادآور شد و در مورد اهمیت هجرت امام از مدینه به مرو توضیحات مبسوطی را ارائه نمودند.


١٠:٠٥ - پنج شنبه ٤ بهمن ١٣٩٧    /    شماره : ٩٦٩٦٧    /    تعداد نمایش : ١١٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
شماره تماس : 01732436254