ارائه الگوی تعامل بین مذاهب در نظام اسلامی می بایست با روح صلابت و شهامت با عقلانیت و اعتدال باشد. ریاست محترم جامعه المصطفی(ص)
صفحه اصلی :: معرفی مجتمع

جامعه المصطفی(ص)العالمیه:

جامعة المصطفی العالمية(ص) نهادي علمي- فرهنگی با هويت حوزه اي، در عرصه ی بین الملل فعالیت می کند و مهم ترین هدف آن گسترش علوم اسلامی و انسانی با کارکرد آموزشی، پژوهشی و تربیتی است. تنوع ملیتی فراگیران، گستردگی شعبه ها و نمایندگی ها در بسیاری از کشورهای جهان، این نهاد حوزوی را در زمره ی مراکز علمی و فرهنگی معتبر جهان قرار داده است. نظام آموزشی جامعه المصطفی (ص) العالمیه از استانداردهای روز دنیا پیروی کرده، به طلاب دانش نامه ی رسمی اعطاء می نماید.جامعه المصطفی (ص) العالمیه عضو بسیاری از مجامع و محافل علمی بین المللی است و ارتباط گسترده و فراگیری با حوزه ها، دانشگاه ها وسایر مراکز علمی جهان برقرار نموده است. تکیه بر منطق و عقلانیت، دانش مداری فعالیت ها، تقریبی بودن آموزه های دینی و ایجاد فرصت های بهینه ی آموزشی برای صاحبان استعداد در سراسر گیتی، از مهم ترین اصول فعالیت های جامعه المصطفی (ص) العالمیه به شمار می رود. تاکنون بیش از ده ها هزار طلبه در جامعه المصطفی(ص) تحت تعلیم و تربیت قرار گرفته اند که تعداد زیادی از آنان دانش آموخته شده و به کشورهای خود بازگشته اند.

اهداف:

1- تربیت عالمان دین، متخصصان و دانش آموختگان پارسا، مسئولیت پذیر و مؤثر در عرصه های علمی، فرهنگی و اجتماعی، بارویکرد بین المللی جامع و متوازن آموزشی، تربیتی، فرهنگی و پژوهشی؛

2- تبیین، تولید و تعمیق اندیشه ی دینی و اسلامی سازی دست آوردهای بشری در حوزه علوم انسانی و اجتماعی براساس نیاز جوامع و در طراز جهانی؛

3- گسترش، ترویج و نشر معارف اسلامی و دست آوردهای حوزه ای، علمی و فرهنگی، متناسب با نیاز جوامع؛

4- ایجاد تعامل مؤثر و سازنده با نهادهای علمی- فرهنگی و تأثیر گذاران جوامع هدف و بین المللی؛

5- سامان دهی و حمایت هدفمند از دانش آموختگان، حوزه های علمیه و مراکز علمی همسو در حوزه ی مأموریت جامعه المصطفی(ص) العالمیه؛

6- دست یابی به جایگاه سازمانی بالنده و سرآمد در مقایسه با سایر مراکز علمی جهان.

مجتمع آموزش عالی علوم و مطالعات اسلامی(ویژه مذاهب)

مجتمع آموزش عالی علوم و مطالعات اسلامی(ویژه مذاهب) از مجتمع های وابسته به جامعه المصطفی(ص)العالمیه می باشد که در شهرستان های مختلف ایران از جمله گرگان، قشم و ... دارای واحد آموزشی بوده و ستاد مرکزی آن در شهرمقدس قم استقرار دارد.

دانش پژوهان این مجتمع از میان داوطلبان علوم دینی از مذاهب پنجگانه اسلامی با ملیت های گوناگون برای رشته های متعددی در سطوح مختلف تحصیلی اعم از دوره های تمهیدیه، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری پذیرش می گردند. ارائه دروس در این مجتمع براساس مذاهب طلاب، به صورت مقارنه ای با سیاست تقریبی در جهت تحکیم وحدت امت اسلامی صورت می پذیرید.

اهداف:

1- تربیت طراز برجسته ای از عالمان دینی، اندیشمندان و اسلام شناسان نخبه، معتدل و تأثیرگذار از میان پیروان مذاهب اسلامی؛

2- ارائه مبانی و الگوهای حیات بخش اسلام ناب محمدی(ص) مبتنی بر آموزه های قرآن و سنت معتبر اسلامی ناظر به نیاز های انسان معاصر ومسائل مشترک پیروان مذاهب و با رویکرد معنوی و تمدنی؛

3- جریان سازی و تقویت گفتمان مشترک امت اسلامی با تأکید بر مبنای توحیدی، اخلاق، اعتدال و عقلانیت؛

4- زمینه سازی برای تعامل مؤثر نخبگان و نهاد های بین المللی فعال در حوزه مذاهب از طریق ارائه منطق مشترک و الگوهای موفق همزیستی؛

5- بازشناسی مبانی و مسائل مشترک امت اسلامی و ایجاد سرمایه مشترک علمی بین مذاهب.

مدرسه عالی معارف اسلامی گرگان

بدون تردید موضوع تعلیم و تربیت عالمان، محققان و مبلغان دینی با ملیت ها و مذاهب مختلف همواره یکی از دغدغه های مهم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بوده، زیرا معقتد است این افراد جزئی از پیکره جهان اسلام هستند و می بایست تعلیم و تربیت آنان در فضای تقریبی و معتدل بعنوان یک ضرورت اجتناب ناپذیری دنبال شود. برهمین اساس جامعه المصطفی(ص) العالمیه حسب رسالت و مأموریت های سنگین خود موضوع آموزش دانش پژوهان از مذاهب مختلف را با اولویت خاص در دستور کار این جامعه قرار داده است.

مدرسه عالی معارف اسلامی گرگان وابسته به دانشگاه بین المللی المصطفی(ص) نیز به منظور پاسخگویی به استقبال جوانان مسلمان و عاشق به تحصیلات علوم دینی از کشورهای مختلف با الهام گرفتن از رهنمودهای حکیمانه رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای(مدظله العالی) از سال 1375 فعالیت های آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و تربیتی خود را با محوریت قرآن، تعالیم پیامبر اکرم(ص)، معارف اهل بیت(ع) و نیز نشر و ترویج فرهنگ انقلاب اسلامی و با پذیرش جمع کثیری از دانش پژوهان از ملیت های مختلف و منحصراً از مذاهب پنجگانه اسلام در سطوح تحصیلات عالیه در دو بخش مستقل برادران و خواهران آغاز و تاکنون توفیق داشته است تعداد زیادی از خیل مشتاقان به تحصیلات علوم دینی را تعلیم و فارغ التحصیل نماید.

اهداف:

1- تعلیم و تربیت عالمان، مربیان، مبلغان، محققان و متخصصان علوم دینی؛

2- پرورش متوازن فراگیران با رویکرد تربیت اسلامی؛

3- تبیین مبانی نظری تقریب جهت تعامل حداکثری بین مذاهب؛

4- نشر و ترویج اسلام ناب محمدی(ص) مبتنی بر معارف قرآن، پیامبر گرامی اسلام(ص) و اهل بیت(ع)؛

5- تبیین، تولید و تعمیق اندیشه های دینی و قرآنی و توسعه نظریه های اسلامی؛

6- تحقق عملی تقریب مذاهب و ایجاد همبستگی و اخوت اسلامی؛

7- اهتمام به مشترکات مذاهب اسلامی و خنثی نمودن افکار تفرقه آمیز.

ظرفیت ها و قابلیت ها:

1- وجود بستر مناسب جهت حضور پیروان مذاهب مختلف؛

2- حضور اساتید از ملیت ها و مذاهب مختلف؛

3- فراهم بودن بستر و زمینه راه اندازی رشته حفظ کل قرآن کریم؛

4- توانمندی اعزام مبلغ به مناطق اهل سنت داخل و خارج از کشور؛

5- فراهم بودن زمینه برگزاری دوره های کوتاه مدت (آشنایی با مذاهب) برای طلاب مدارس المصطفی(ص) و نخبگان کشورهای مختلف؛

6- کثرت مراکز علمی و حوزوی تشیع و تسنن در استان و امکان تعامل و بهره مندی از اعضاء هیأت علمی و اساتید آنها؛

طراحی نظام آموزشی ویژه مذاهب به گونه ای که طلاب دوره تمهیدی 100% دروس مذهب خود را آموزش می بینند در مقطع کارشناسی 2/3 مذهب خود و1/3 مقارن و در مقطع ارشد 50% مذهب خود و 50% مقارنه ای و در دکتری100% دروس بصورت مقارنه ای ارائه می شود؛

8- وجود محققان معتدل تقریبی و محب اهل بیت از مذاهب مختلف اسلامی؛

9- توانمندی تأمین منابع و متون علمی و آموزشی مورد نیاز مذاهب مختلف؛

10- قابلیت تحلیل، نقد و بررسی اندیشه های مطرح در حوزه علوم اسلامی- انسانی؛

11- فراهم بودن بستر لازم برای طرح موضوعات نو و تولید فکر و اندیشه با رویکرد تقریبی؛

12- فراهم بودن زمینه نهضت ترجمه کتب و مقالات تأثیرگذار در حوزه بین الملل و مبانی اسلام؛

13- توان شناسانی، چاره اندیشی و تأمین نیازهای فکری و چالشهای اندیشه فراروی انسان امروز به خصوص در جهان اسلام؛

14- وجود کتابخانه تخصصی مذاهب اسلامی با بهرمندی از کتابهای اصیل فرق مختلف؛

15- فراهم بودن زمینه ارائه خدمات رفاهی، ورزشی به طلاب؛

16- امکان بهره مندی طلاب از جاذبه های گردشگری، مواهب طبیعی، آثار تاریخی و اماکن دیدنی استان؛

متن درباره اینجا وارد شود

موقعیت و شرایط استان گلستان:

استان گلستان یکی از مناطق سرسبز و دیدنی در شمال ایران با مساحتی بالغ بر 22 هزار کیلومتر مربع که در جنوب شرقی دریای خزر واقع شده است و از شمال به جمهوری ترکمنستان و از جنوب به استان سمنان و از شرق به استان خراسان شمالی و از غرب به استان مازندران محدود می شود . جمعیت استان بالغ بر 1777014 نفر که ساکن در 14 شهرستان 27 بخش ، 50 دهستان ، 1075 روستا و 26 شهر کوچک و بزرگ می باشد.

از نظر آب و هوا دارای اقلیمی مدیترانه ای و نیمه بیابانی است و در کنار کشاورزی که محور اصلی فعالیت های اقتصادی مردم این استان است دامداری ، شیلات ، صنایع تبدیلی و صنایع دستی نیز از رونق خاصی برخوردار است.

جاذبه های گردشگری:

استان گلستان به علت دارا بودن مناظر بدیع و چشم انداز طبیعی و خیره کننده از جایگاه ویژه ای در صنعت گردشگری برخوردار است و سرشار از عنایت و نعمت خداوندی است به نحوی که در هر فصل از سال می توان چهارفصل را مشاهده کرد.

این استان به دلیل تنوع جغرافیائی و قدمت تاریخی دارای جاذبه های گردشگری متعدی مانند برج های تاریخی، مدارس، و تکایای باستانی، مقبره مشاهیر، کاخهای قدیمی و پارکهای زیبای جنگلی است که می توان به پارک بین المللی گلستان ،‌آبشارها، چشمه سارها ، تالاب های بین المللی ، دهکده های ییلاقی و شبه جزیره آشوراده اشاره کرد.

راههای ارتباطی:

استان گلستان با دارا بودن دو فرودگاه (در گرگان مرکز استان و در کلاله در شرق استان) بین المللی و همچنین راه آهن شمال-تهران ، راه آهن گرگان-اینچه برون و راه آهن در دست احداث مشهد-گرگان در تقاطع 3 دالان ریلی شمال، شمال شرق و کریدور بین المللی کشورهای CIS قرار دارد.

ترکیب قومیت ، زبان و مذهب:

در استان اقوام مختلفی نظیر فارس،ترک،ترکمن، سیستانی ، بلوچ و قزاق وجود دارد و با وجود تنوع قومیتی و مذهبی یکی از استانهائی است که شیعه و سنی باصلح و صفا و وحدت و همدلی در کنار هم زندگی می کنند و نقطه اشتراک آنها دین مقدس اسلام و فرهنگ غنی ایرانی است. در این استان علاوه بر وجود تعداد زیادی حوزه های علمیه اهل تشیع، تعداد 104 مدرسه علوم دینی اهل سنت ویژه برادران و 5 حوزه علمیه ویژه خواهران با ظرفیت حدود 5000 طلبه وجود دارد که اکنون بیش از 2000 طلبه مشغول به تحصیل هستند مضافاً براینکه تعداد 1500 مسجد در مناطق مختلف اهل سنت نیز فعال می باشد که از نکات ویژه و برجسته استان بشمار می رود.

آدرس : ایران - گلستان - گرگان - بلوار مفتح - خیابان حوزه - جامعةالمصطفی واحد گرگان-شماره تماس : 01732436254